Trakya Kent Konseyleri Birliği Kırklareli’de toplandı

13
Karakoç;  "Ergene havzası için bir şeyler yapmamız gerekir"
*Toplantıda bir konuşma yapan Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Aydın Karakoç;  "Kent Konseyleri olarak çok büyük sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılarımızın en başında bina ve bütçe durumu bulunmakta. Ancak bu sıkıntılarımızı bir kenara bırakıp Ergene havzası için bir şeyler yapmamız gerekir." dedi. 
HABER MERKEZİ 
Trakya Kent Konseyleri Birliği Toplantısı 22 Kasım 2014 Cumartesi günü Kırklareli’de yapıldı. Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde yapılan toplantıya Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gençay, Kırklareli İl Mahalli İdareler Müdürü Alaettin İkican, Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Aydın Karakoç, Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Ufuk Ersöz, Şarköy Kent Konseyi Başkanı Efrahim Galip, Ergene Kent Konseyi Başkanı Bora Küçükçetn, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, Saray Kent Konseyi Başkanı Mehmet Bilcen, Malkara Kent Konseyi Başkanı Ali İhsan Uslu, Babaeski Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna ve Kent Konseyi Başkan yardımcıları ve üyeleri katıldı. 
*“Bu bir başlangıç toplantısı 
Trakya Kent Konseyleri Birliği Toplantısı’nda ilk olarak Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okundu. Daha sonra Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Aydın Karakoç, toplantının açılış konuşmasını yaptı. Karakoç burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti;  "Mahalli seçimlerden sonra Kent Konseyleri’nin bir bölümü kongrelerini yaptılar, bir bölümü daha yapamadılar, bir bölümü ise yeni oluşum halindeler. Bu süreç eski yıllardan 2006-2007 yılarından günümüze kader geliyor. Aramızda geçmişte olduğumuz ve birlikte olamadığımız arkadaşlar var. Bu toplantı nedeni bir tanışma,  ilerde neler yapabiliriz, neler yapmamız gerektiğini konuşabilme, tartışa bilme ve ön bir fikir yapabilme anlamında bir başlangıç toplantısı olması için düzenledik. Çok yerde yapılandık yapılanamadığımız yerler var. Kent Konseylerinde bazı yerlerde sıkıntılar devam ediyor. Bina durumları, bütçe durumları, tapana yayılamayışımız, tabandan vatandaşlarımızın bu tür toplantılara ilgi duymayışı, buna benzer birçok sıkıntı var. Biz bu sıkıntıları bir kenara bırakarak hep birlikte Trakya Ergene havzası için bir şeyler yapmamız gerekir. Kent Konseylerimizin arasında bugüne kadar maalesef ancak telefonlarla birbirimizi bazı şeyler yaptık. Ancak son 5 yıllık süreç içersinde Trakya Ergene Bölgesi’nde büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sıkıntılar öyle küçümsenecek sıkıntılar değil. El birliği ile gönül birliği ile tüm Trakya’nın bu sıkıntıları aşması gerektiğini inanıyoruz. “ 
*Gençay; “Kent Konseylerinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır”
Toplantıya katılarak burada bur konuşma yapan Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gençay, Kent Konseylerinin önemi her geçen gün artığını söyleyerek şunları kaydetti;  "Yerel yönetimler, halkın katılımı esasına dayanan, demokrasinin temeli kabul edilen, insanın özgürleştirilmesinde, demokrasinin yaşanabilmesinde ve insanların demokratikleşmesini sağlamda birinci kuruluşlardır. Bu yönde Kent Konseylerinin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bizde bu bağlamda Kent Konseyine ve organlarının etkin çalışmasına çok önem veriyoruz. İlk olarak Kent Konseyimizi özgür çalışabileceği bir mekana kavuşturduk. Kırklareli Belediyesi yönetimine talip olurken Belediye Başkanımız ve ekibi; ‘biz bu kenti ortak akılla yöneteceğiz’ dedik. Şehrimizde bulunan tüm sivil toplum örgütleriyle danışarak, dayanışarak yöneteceğiz dedik. Kent Konseyimiz yapısında birçok mesleklerden, sivil toplum kuruluşlarından çeşitli yaş guruplarından, engelli vatandaşlarımızdan, gençlik temsilcilerine, kadar geniş bir kadroya sahip. İnanıyorum ki şehrimizi marka şehir yapmak için herkes üzerine düşen katkıyı verecektir.”  
Yapılan konuşmaların ardından Divan oluşturulmasına geçirildi. Divan, oy birliği ile Kırklareli Kent Konseyi Başkanı Aydın Karakoç, Edirne Kent Konseyi Başkanı Özer Demir, Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur’dan oluştu. Divanın oluşmasının ardından toplantıya katılan kendilerini tanıtlar. Toplantının sonunda katılımcılara yemek verilirken, daha sonra Aşağıpınar ve Kanlı geçit kazı alanı ve Yayla mahallesinin gezilmesiyle toplantı sona erdi. (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here