Kırklareli Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü’nde

14

* Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Trakya Bölgesi’nin “Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik” statüsü kazandığı bildirildi.


HABER MERKEZİ
Türkiye’de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda ilimizde 2007 yılından bu yana Şap Hastalığı’nın görülmediği bildirildi. 2009 yılında Trakya Bölgesi’nin Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü kazanması için, bu statüyü Dünya çapında onaylamaya yetkili olan Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE) başvuruda bulunulduğunu belirten Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, bu başvurunun olumlu sonuçlandığını belirttiler.
Yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucunda Trakya Bölgesi’nin “Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik” statüsü kazandığı bildirilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Türkiye’de Şap Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda hastalığın eradikasyonu açısından önemli bir mesafe alınmıştır. Proje süresince yürütülen aşılama, eğitim, bilgilendirme ve kontrol çalışmaları sonucunda Bölgemizde 2007 yılından beri Şap Hastalığı görülmemiştir.
Bakanlığımız tarafından, Trakya Bölgesi’nin Şap Hastalığı’ndan Aşılı Arilik Statüsü kazanması için, bu statüyü Dünya çapında onaylamaya yetkili olan Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne (OIE), Kasım 2009 da başvuruda bulunulmuştur. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından, yapılan başvuru 3 aşamalı bir değerlendirme sürecinden geçirilerek, 27 Mayıs 2010 tarihinde sonuçlandırılmıştır. OIE üyesi 176 ülkenin oybirliği ile aldığı kararla bölgemiz “Şap Hastalığından Aşılı Arilik” statüsünü kazanmıştır.
Bölgemizin Aşılı Arilik Statüsü’nü alması ülkemizin AB ile müzakerelerinde yer alan ve Bakanlığımızın sorumluluğunda yürütülen 12. Fasıl: Gıda, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı konusunun müzakereye açılması için ön koşullardan birisi olması nedeni ile ayrıca bir önem taşımaktadır.
İlimizde Şap Hastalığı Arilik Çalışmalarını yürüten İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli tüm Veteriner Hekim, Veteriner Sağlık Tekniker ve Teknisyenlerine, çalışmalarımızı destekleyen tüm yetiştiricilerimize teşekkür ederiz. Değerli yetiştiricilerimizin katkıları ile yakaladığımız bu başarının devamı yine onların katkıları, gerekli tedbir ve önlemleri almaları ile mümkün olacaktır.” (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here