Kırklareli dahil 41 ilde, domuz gribinden hayatını kaybeden olmadı

18
Kırklareli dahil 41 ilde, domuz gribinden hayatını kaybeden olmadı

Ülkemizde büyük bir hızla yayılan domuz gribi vakasından hayatını kaybedenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bunların yanısıra vatandaşlar aşı olup olmama konusunda kendilerini farklı yorumların içinde bulmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda domuz gribinden ölenlerin yüzde 35’inin 50 yaş altındaki, daha önce sağlıklı olduğu bilinen kişilerden oluştuğu bilgisi veriliyor ve “aşı”nın, hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi olduğuna tekrar vurgu yapılıyor. Domuz gribi aşısından, aile hekimliği merkezleri ve hastanelerden ücretsiz olarak yararlanılabileceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye genelinde şu ana kadar 41 ilde domuz gribinin neden olduğu ölüm vakalarına rastlanmadığını belirten Sağlık Bakanlığı, Kırklareli’nin de dahil olduğu il isimleri olarak şunları belirtti:

“Şırnak, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Muğla, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik, Çankırı, Bolu, Zonguldak, Bartın, Sinop, Burdur, Afyon, Uşak, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Karaman, Adıyaman, Kilis, Tokat, Amasya, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Erzincan, Tunceli, Muş, Yalova, Karabük, Siirt ve Bitlis.”

Uzmanlar aşı olmayı öneriyor

Türkiye genelinde 195 kişinin ölümüne neden olan domuz gribine karşı en etkin yöntemin aşı ve erken teşhis olduğu belirtildi.

Uzmanlar, konu ile ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda vatandaşların hiç çekinmeden aşı olmaları gerektiğini söyledi. Yan etkileri olduğu söylenen aşı nedeniyle dünyada hiçbir ölüm vakasının yaşanmadığını, ancak bugüne kadar domuz gribinden 7 bin ölümün bildirildiği ifade edildi.

Ayrıca, ateş düşürücü ilaçlar ve antiviral tedavi ile bazı hastaların iyileştiği de belirtildi.

Uzmanlar; "Dünyada H1N1 virüsü tedavisinde tamiflu ve verenza kullanılıyor. Hastalık tamifluya karşı yüzde 20 direnç gösteriyor. Biz bunu bildiğimiz için doğrudan verenza ile tedaviye başladık. Virüsün bu ilaca karşı direnci yok. Bazı hastalarımız 4 günde iyileşti." Dedi. Aşı konusunda vatandaşlara uyarıda bulunan uzmanlar; "Biz aşılanma taraftarıyız. Hastalar aşılanmadığı zaman domuz gribi olup hastaneye geliyorlar. Bazı yan etkileri olduğu söyleniyor. Ancak dünyada şu ana kadar bir tane ölüm vakası görülmemiştir. Ancak domuz gribinden dünya çapında toplam 7 bine yakın ölüm bildirilmiş.

Dolayısıyla vatandaşlarımız hiç çekinmeden aşılanması gerekmektedir. Biz bunu savunuyoruz." şeklinde konuştular. Ilimiz Sağlık ocaklarında aşılama işleminin de devam ettiği ayrıca önemle hatırlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here