Babaeski’de “Göğüs Kanseri” konulu konferans verildi

13
Babaeski’de “Göğüs Kanseri” konulu konferans verildi

Babaeski Ilçesi’nde, Kırklareli Devlet Hastanesi, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından, "Meme Kanseri" konulu konferans düzenlendi.

Cumhuriyet Ilköğretim Okulu Tiyatro Salonu’ndan düzenlenen "Meme Kanseri" konulu konferans, sinevizyon eşliğinde, Hemşire Seçil Keskin ve Ebe Dilek Altıntas tarafından verildi. Babaeski Ilçe Halkından çok az sayıda kadının ilgi gösterdiği konferans’ta;

kadınlarda en sık görülen kanser türü olan "Meme Kanseri" ve "Servix" (Rahim Ağzı Kanseri) hastalıkları konusunda katılımcılara bilgi verildi.

Konferansta katılımcılara, 20 yaşından sonra her kadının; adet kanaması görüyorsa, âdetinin bitiminden 7-10 gün sonra, adet kanamaları kesilmiş ise her ayın belli bir günü "Kendi Kendine Meme Muayenesi" yapması gerektiği konusunda uygulamalı açıklama yapıldı.

Ayrıca konferansta; düzenli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna başvurarak kontrol yaptırmaları, erken tanıda bugün için en etkin yöntemin mamografi olduğu ve yaşam kurtarıcı olarak ta 50 yaşın üzerinde her yıl kadınların mamografi çektirmesi önerildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.