14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyle Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin bir basın açıklamasında bulundu

17
14 Kasım Dünya Diyabet günü dolayısıyle Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin bir basın açıklamasında bulundu

Kırklareli Il Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin 14 Kasım Dünya Diyabet günü ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Birleşmiş milletler Genel kurulunun 2006 yılında kabulü ile 2007 yılından bu yana "Dünya Diyabet Günü" resmi bir dünya günü olarak ilan edilmiştir.

Dünya Diyabet Günü, dünyada 160’ın üzerinde ülkede kutlanmakta ve milyonlarca insanı bu konu çerçevesinde biraraya getirmektedir. Bu kapsamdaki faaliyetlerle diyabetten etkilenen çocuklar, erişkinler, risk altındaki topluluklar, sağlık çalışanları ve sağlıkta karar vericiler ile medyada farkındalık oluşturması amaçlanmaktadır.

Dünya Diyabet günlerinde her sene bir başlık incelenmektedir.

Bu yılın konusu "Diyabet Eğitimi ve Diyabetin Önlenmesidir." Bu amaçla Il Sağlık Müdürlüğü ve Türk Diyabet Cemiyeti Kırklareli Şubesince ortak halk eğitim faaliyetleri düzenlenmiştir.

Ayrıca 14 Kasım 2009 günü Dereköy Sınır Kapısı’nda Kırklareli diyabetlileri ile birlikte Bulgaristan Burgas Diyabet Derneği katılımcıları buluşarak ”Mavi Halka” logosunu oluşturacaklardır. Mavi Halka halen  dünyada diyabet hastalığına bakış ve dünya diyabet gününe işaret etmek üzere başlatılmış bir faaliyettir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here