Yağmur Çarşamba Pazarı’nı etkilemedi

16
* Kırklareli Merkez İlçe’de her hafta Çarşamba günü kurulan Çarşamba pazarı bu hafta iyi bir gün geçirdi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede her hafta Çarşamba günü kurulan Çarşamba pazarı bu hafta iyi bir gün geçirdi. Sabah saatlerinde havanın kapalı olması pazarcı esnafını düşündürse de öğle gibi havanın açması pazarcı esnafın yüzünü güldürdü. 
20 yıldır pazarcı esnafı olan Bahattin Temun ürünlerinin hepsini kendisini yetiştirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi;
“ Çarşamba pazarı hem pazarcı esnafımız hem de Kırklareli Halkı için çok önemli bir yere sahip. Kırklareli’de ilçeler dahil en büyük pazar burası ve her yerden pazarcı esnaf buraya gelip ürünlerini satıyor.  Biz tezgahımızda sattığımız, taze fasulye, kıvırcık, dere otu, maydanoz, erik ve reyhan  gibi sebze ve meyveleri tamamen kendimiz üretiyoruz. Ürettiğimiz meyve ve sebzeler tamamen organik ürün hiçbir doğal katkı maddesi yok. Ürünlerimizde doğal katkı maddesi olmayınca vatandaşımızın büyük ilgisiyle karşılaşıyoruz. Sabah saatlerinde yağan yağmur devam etseydi eğer,  bizim için pek bereketli geçmeyecekti. Yağmur yağması çiftçilerimiz açısından çok iyi, yağmur tabiî ki yağmalı ki bizde çiftçilerimizde kazansın. Sabah saatlerinde zaten Çarşamba pazarına Kırklareli merkezde oturan vatandaş değilde köylerden gelen vatandaş ilgi gösteriyor. Köylerden gelen vatandaşımız genelde pazara sabah saatlerinde çıkıyor öğleden sonra Kırklareli merkezde oturan vatandaşlarımız pazara geliyor” dedi.
* “Yağmurlu hava bizi pek etkilemedi”
Kırklareli merkez ilçede Çarşamba pazarında pazarcı esnaf olan Zafer Sağlamcı yağmurlu havanın işlerini pek etkilemediğini belirterek şunları söyledi;
“ Bu hafta hava sıcaklığı ve nem oranı Kırklarelilileri bunalttı. Pazartesi günü öğleden sonra yağan yağmur havanın biraz serinlemesine sebep olsa da Salı günü yine hava ısındı. Çarşamba günü sabahtan hava yağmur yaptı ve Kırklareli biraz serinledi. Çarşamba günleri biz pazarcı esnaf için önemli bir gün diğer günler pazara gittiğimizde burada yaptığımız iş kadar diğer pazarlarda iş yapamıyoruz. Birde bu işlerimiz az olması büyük marketlerin servis imkanı tanıması müşterilere bizim kazancımızı düşürüyor. Vatandaş Çarşamba günleri pazara gideceğime büyük marketler Çarşamba günü indirim yapıyor ve servis imkanı sunuyor diyerek pazara çıkmıyorlar.  Çarşamba pazarına sabahtan yağan yağmur işlerimizi etkilemeye çalışsa da köylü vatandaşımızın sabahtan pazara geldiği için işlerimiz gayet iyi geçti.  Yağmurun yağması aslında işimize bile yaradı hem çiftçilerimiz hem de sebze meyve satan pazarcı esnaflarımızın yağmura ihtiyacı vardı bunun neticesinde sıcak olan hava birz serinledi ve vatandaş pazara çıktı alış veriş yaptı” dedi. Çarşamba pazarında satılan meyve ve sebze fiyatları şu şekilde, salatalık kilosu 1.50 TL, biber kilosu 1.50 TL, domates kilosu 1.50 TL, patlıcan kilosu 2 TL, taze fasulye kilosu 2.50 TL, dereotu demeti kilosu 0.50 TL, maydanoz demeti 0.50 TL, reyhan demeti 0.50 TL, kıvırcık demeti 0.50TL, erik ekşi-tatlı kilosu 1.50TL, elma kilosu 2 TL. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here