Üst geçide çarpmayı önleyecek sistem geliştirdiler

5
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) öğrencileri, iş makineleri, çift katlı otobüs ve ağır vasıtaların, hareket halindeyken köprü, üst geçit ve tünel gibi yerlere çarpmalarını önlemek amacıyla ”Üst Geçit Önsezi Sistemi” tasarlandı.

 


Üniversitenin, Elektronik Teknolojisi ve Mekatronik Bölüm Başkanı Adnan Fatih Kocamaz yaptığı açıklamasında, sistemin, öğrencileri Emre Ecer, Özgün Tiran, Gürkan Öksüz ve Muharrem Atlı tarafından geliştirildiğini söyledi.
Sistem sayesinde bu tür kazaların azalacağını ifade eden Kocamaz, şöyle devam etti:
”Bildiğiniz gibi Türkiye’de, üst geçit, köprü ve tünellerin yükseklik standartları yok. Bu nedenle, ülkemizde çok sayıda ölümlü ve yaralamalı kaza meydana geliyor. Bu kazaları önlemek için öğrencilerimizle birlikte ‘üst geçit önsezi sistemi’ tasarladık. Bu sistem sayesinde, araçlar, üst geçitlerin, köprü ve tünellerin yüksekliklerini, 500 metre öncesinde algılayabilecek. Algılama işlemi tamamlandıktan sonra bilgi panoları diye adlandırılmış olan göstergelerde yüksekliğin sınırı aştığı bildirilecek. Aynı zamanda bu sürücünün gerekirse üst geçit veya köprü altına girmesini önlemek için otomatik bariyer sistemi kullanarak aracın en son kavşaktan ayrılması sağlanacak.”
* Destek istiyorlar
Kocamaz, sistemi, gerekli destek sağlandığı taktirde endüstriyel bir uygulama haline dönüştürebileceklerini söyledi.
Öğretim süreleri kısa olmasına rağmen öğrencilerini uygulamalı eğitime yönlendirdiklerini anlatan Kocamaz, şunları kaydetti:
”Bu projede de, diğer tüm projelerde olduğu gibi öğrencilerimiz, tamamen kendi fikirleriyle yola çıkarak sistemi tasarladı. Bu özgün çalışmada yoğun, istekli ve gayretli çalışmaları sonucunda çok güzel, uygulanabilir ve hayati öneme sahip bir proje ortaya koydular. Günümüzde birçok trafik kazası bu sebeplerden kaynaklanıyor ve sonuçları maddi ve manevi olarak yıkıcı oluyor. Hem devlet ve kişi maddi olarak zarar görüyor. Hem de üst geçitte o sırada güvenli olarak karşıdan karşıya geçmek isteyen kişiler vefat ediyor, araç sahibi hapse düşüyor.”
Kocamaz, teknolojinin amacının insan hayatını kolaylaştırmak olduğunu vurgulayarak, kendilerine destek verilirse, başka projelerini de hayata geçirebileceklerini söyledi. (aa)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here