“Üniversitemiz ve şehrimiz açısından çok değerli ve önemlisiniz”

12
* Kırklareli Üniversitesi’nde eğitim görmekte olan yabancı uyruklu
öğrencilerle düzenlenen yemekte bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Mustafa
Aykaç; Sizleri zorunlu ve resmi görevin ötesinde ailemizin bir parçası
olarak görüyoruz. O bakımdan yakından, candan sizlerin her meselesiyle
ilgilenmeye hazırız. Sizleri bağrımıza basıyoruz ve sizleri çok
seviyoruz. Üniversitemiz ve şehrimiz açısından çok değerlisiniz,
önemlisiniz” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç 29 Aralık 2010 Çarşamba günü yabancı uyruklu öğrencilerle yemekte bir araya geldi.
Rektörlük binası Yemekhane Salonu’nda yabancı öğrencilere verilen yemeğe KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Genel Sekreter Ergün Erbay, Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Üniversite Geliştirme Derneği Başkanı Turhan Altıntel, Üniversite Öğretim Üyeleri ve görevlileri katıldı.
Aykaç, yabancı uyruklu öğrencilerin ailelerinden, vatanlarından, doğup büyüdüğü topraklarından uzakta oldukları için ayrı bir öneme sahip olduklarını belirterek Türkiye’de ve Kırklareli’de görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti.
Aykaç; “Daha sıcak bir ortam olması için bu akşamki yemeği düzenledik. Biz Türkiye’den olan öğrencilerimizi de çok seviyoruz ama onlardan daha fazla size önem vermek zorundayız. Sizin ayrı bir yeriniz var, bunu geçen ki toplantıda da sizlere ifade ettim. Bizim için sizin yeriniz ayrı ve daha bir öneme sahipsiniz. Tabii ki doğrusu insanın kendi vatanı, kendi doğup büyüdüğü yerlerde yaşaması oralarda bulunması ayrı bir hayat tarzıdır. Onun dışına çıkarak kendi coğrafyasını, kendi vatanını özelliklede ailesini ve en yakınlarını bırakmak suretiyle eğitim için başka memleketlere, başka memleket derken sıradan bir memleket değil burası. Türkiye sizin çok sevdiğiniz, sizin geldiğiniz coğrafyalara çok uzak olmayan, aksine çok yakın olan, çok yakın ilişkilerimizin bulunduğu kardeşlik ilişkilerimizin bulunduğu ülke olmamıza rağmen yakınlarınızı bırakmak suretiyle buralara geldiniz.
* “Ailemizin bir parçası olarak görüyoruz”
Siz gurbette yaşıyorsunuz o bakımdan sizlere çok ayrı değer ve önem veriyoruz. Sizleri tanımakla, buraya gelmiş olmanızla geçen ki toplantıda çok duygulandım. Zamanla şehrimizde yaşamaya başladıkça, üniversitemizde eğitim ve öğretime devam ettiğiniz sürece bir takım hususları öğreniyor, adapte olması kolaylaşıyor.
Ama yinede her şeye rağmen bazı sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. Sizleri zorunlu ve resmi görevin ötesinde ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. O bakımdan yakından, candan sizlerin her meselesiyle ilgilenmeye hazırız. Sizleri bağrımıza basıyoruz ve sizleri çok seviyoruz. Üniversitemiz ve şehrimiz açısından çok değerlisiniz, önemlisiniz. Şimdiye kadar sizinle ilgilenmeye çalıştık ve eksikliklerimiz varsa onları da düzeltmeye hazırız. Daha yüksek düzeyde, başka alanlarda daha büyük ilgi ve desteğe ihtiyaç duyduğunuz bir takım konular varsa onları bizlere iletmeniz halinde sizlerle yakından ilgilenmeye, destek olmaya bütün gücümüzle gayret edeceğiz. İlettiğiniz her sorunla seve seve ilgileniriz, ona çare bulmaya çalışırız. Siz bizim kardeşlerimizsiniz, sizleri her zaman böyle göreceğiz. Birbirimize destek olmamız, yakınlığımız artarak kuvvetli bir şekilde devam edecek” dedi.
Kırklareli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Üniversite Geliştirme Derneği Başkanı Turhan Altıntel;  “Kırklareli ilinde Kırklareli eşrafından biri olarak sizin gelmeniz bizi çok sevindirdi. Kendi memleketinizdeki gibi kendinizi hissedin. Buradaki öğrenim döneminizde öğrenimle birlikte diğer sorunları da anlatabilirsiniz. Her konuda bize düşen görevi yerine getirmek için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. Rektörümüz ve okulumuz sizin hem anneniz ve hem babanız şuanda. Bundan sonraki öğrenim döneminizde sizlere başarılar diliyoruz. Her konuda yardımcı olacağımızı ifade ediyorum. Çok mutlu oldum. Bu gece 50 bin TL kazansam bu kadar mutlu olmazdım” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here