Türk Öğrencisinin “ERASMUS” İlgisi

8
Avrupa Birliği (AB) Eğitim projeleri arasında yer alan ve 1987 yılından bu yana sürdürülen Erasmus Programı’ndan faydalanan Türk öğrenci sayısı her yıl artıyor.

 


AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu’ndan derlenen bilgilere göre, Erasmus Programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik, kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlayan AB programıdır.
 Değişimlerin yanı sıra yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmeyi amaçlayan, Erasmus Programı’ndan yararlanan Türk öğrencilerin sayısı da programların tanınmasına bağlı olarak her yıl artıyor.
* Erasmus’tan yararlanışta yüzde 9,4 artış
Geçen akademik yılda (2008/2009), bir önceki yıla göre Türkiye’den Erasmus Programı’ndan yararlananların sayısı yüzde 9.4 artarak 6 bin 919’a ulaştı. Ortalama olarak 5?6 ay bir Avrupa ülkesinde eğitim programlarına katılan yararlanıcıların yüzde 54’ünü erkekler oluşturdu.
Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, katılımcılara son eğitim döneminde AB ortalamasının (ayda 252 Avro) üzerine çıkarak aylık 452 Avro hibe verdiği eğitim programına en çok öğrenci Ege Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nden gitti.
Öğrencilerin yanı sıra geçen yıl bin 52 öğretim elemanı da yurt dışındaki üniversitelerde Erasmus Programı’ndan yararlanarak ders verdi.
En fazla öğretim elemanı gönderen ilk beş üniversite, Sakarya Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Adnan Menderes Üniversitesi oldu.
* Erasmus programının amacı
Avrupa’da yüksek öğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendir olarak tanımlanan Erasmus, ülkeler arasında üniversite işbirliğini teşvik ederek; öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayarak; programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
1987 yılından beri yürütülen Erasmus Programı çerçevesinde bugüne kadar 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi, değişik Avrupa ülkelerinde öğrenim hayatının bir bölümünü geçirmiş, gittiği ülkenin kültürünü ve insanını yakından tanımıştır.
Erasmus Programı’nda, 2012 yılında 3 milyon öğrencinin Erasmus’tan yararlanması hedeflenmektedir.
* Programa adını veren erasmus kimdir?
Hollanda’da 1465 -1536 yıllarında yaşayan felsefeci, Desiderius Erasmus, Rönesans akımıyla ortaya çıkan hümanizmin en önemli savunucularındandır. Avrupa’nın ortak bir sanat ve bilim çatısı altında birleşmesine yaptığı katkılardan dolayı ve çağının eğitim felsefesine olan etkisi ile programa uygun bir isim olarak düşünülmüştür. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here