Trakya Tarım Zirvesi Kırklareli’de yapılacak

9
* Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Kırklareli merkez ilçe ve ilçelerde görev yapan basın mensuplarıyla bir toplantı düzenleyerek Kırklareli’de gerçekleştirilmesi planlanan projeleri tanıttı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu dün saat 11.30’da Kırklareli Polis Evi tesislerinde bir toplantı düzenleyerek Kırklareli’nin tanıtımı için gerçekleştirilecek projelerin tanıtımı yapıldı. Toplantıya Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep, İl Genel Meclisi Başkanı M. Tuna Soykan, Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt, gazete ve haber ajansı temsilcileri ile bazı kurum müdürleri katıldı.
* “Köyler şehirden daha girişimci”
Kırklareli’nin ilçelerini gezmesinin ardından köyleri gezmeye başladığını belirten Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; “İlimizin ilçelerini gezmemin ardından köyleri de dolaşmaya başladım. Köylerimizin ilden daha fazla girişimci olduğunu gördüm.
Bu geziler sırasında ilimizin en büyük sorununun işsizlik olduğuna da şahit oldum. Fakat köyler çok yakında bu işsizlik sorununu aşacak gibi duruyor. Geçtiğimiz yıllarda köyünden gidenler yavaş yavaş köylerine dönmeye başlamışlar. Eminim ki kısa sürede bir çoğu geri dönecek, köylerdeki bir çok kişi de köylerden çıkacaktır.
Bunların yanı sıra köy yollarımızın gerçekten çok bozuk ve bakıma ihtiyacı olduğunu gördüm. Bunun üstesinden gelmek için bir asfalt planeti kurup tüm yollarımızın onarımını daha az maliyetle ve daha sağlıklı yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmalar içerisinde yılda belki birkaç yol yapacağız, ama yaptığımız yola en az 10 yıl dönüp bakmak zorunda kalmayacağız” dedi.
* “Kırklareli söyleşileri büyük bir sempozyumla sona erecek”
“Geçmişten Geleceğe Kırklareli” projesi kapsamında yapılan “Kırklareli Söyleşileri”nin sonuncusunun Ekim ayında yapılacağını belirten Vali Aydoğdu; “Bilindiği üzere “Geçmişten Geleceğe Kırklareli Projesi” kapsamında bu güne kadar iki tane Kırklareli Söyleşisi gerçekleştirdik. Bu söyleşilerin bir diğeri 1 Nisan tarihinde Tarihçi Mehmet Genç’in katılımıyla gerçekleşecek. Yoğun ilgi gören söyleşilerimizin sonunda ise Ekim ayında büyük bir sempozyum düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu söyleşilerin Kırklareli’ni tanıtıma faydası olacağını düşünüyoruz” dedi.
* Trakya Tarım Zirvesi Kırklareli’de yapılacak
Tarım Bakanlığımızla yaptığımız yazışmalar sonrasında Trakya Tarım Zirvesi’nin Kırklareli’de yapılması uygun görüldü. Bu projeyi Edirne ve Tekirdağ Valilikleri de destekliyor. Trakya’da 3 ilin Ticaret Borsası ve odaları ile birlikte yapılacak olan Zirveye Tarım Bakanımız Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nü yapan Müsteşar Yardımcısı Mesut Köse’de katılacak. 28 – 29 – 30 Mayıs’ta yapılacak zirvede Trakya genelindeki çiftçilerin sorunları görüşülerek çözümler aranacak” şeklinde konuştu.
* Şiir, Resim, Fotoğraf, Anı ve Yemek Yarışmaları düzenlenecek
Kırklareli’nin tanıtımı için bazı projelerin hayata geçeceğini belirten Vali Aydoğdu; “Önümüzdeki günlerde Kırklareli konulu şiir, resim, fotoğraf, anı ve yöresel yemek yarışması düzenleyeceğiz. Bu yarışmalara ulusal basının ilgisini çekmek için çalışmalar yapacağız. Proje tam olarak netleştiğinde bunu kamuoyuna duyurmak için çalışmalar yapacağız.
Bunun yanı sıra Kırklareli’nin tarihi zenginliklerini tanıtım amaçlı broşür, kitap, afiş, poster ve tarihi zenginlikleri bulmayı kolaylaştırıcı yol haritası hazırlayım, binlerce adet basarak turizmin ilgi odağı olan yerlerde ve turistik pansiyonlara vereceğiz. Buralarda bu broşürlerin ilk yılda vatandaşa ücretsi olarak verilmesini sağlayacağız” dedi.
* Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu restore edilecek
Vali Aydoğdu geçtiğimiz yıllarda yanarak büyük hasar gören eski Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’nun tarihi binasının restore edileceğini belirterek; “İlimizde Yayla Mahallesi’nde bulunan tarihi binaların restorasyonuna başlayacağız. Bu restorasyon işleminin ilkini TRAKAB kapsamında eski Vali Faik Üstün İlköğretim Okulu’nun tarihi binasında yapacağız.
Bir diğer tarihi ve Kırklareli için çok önemli olan Türk Ocağı binasının restorasyon çalışmaları da başlayacak.
Diğer yandan Tabyalarda da bir restorasyon çalışması yaparak vatandaşın ilgi odağı haline getirmeye çalışacağız.
İlimizin ortasında bulunan eski cezaevinde ve Dupnisa Mağarasında da çalışmalar yapacağız” dedi.
* Halkı teşvik amaçlı Meyvecilik Projesi
Kırklareli Valisi Aydoğdu Kırklareli’de meyveciliği geliştirmek adına bir projenin hazırlık aşamasında olduğunu belirterek; “Kırklareli’de meyvecilik çok fazla gelişmemiş. Meyveciliğin gelişmesi için Tarım İl Müdürlüğümüzce meyvecilik projesi hazırlandı. Bu proje şuan İl Genel Meclisi’nin gündeminde yer alıyor. Bu projenin hayata geçmesinde meclisimiz çok önemli rol oynayacak” dedi.
* Beğendik kapısında umutsuz
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vali Aydoğdu kendisine Beğendik kapısının açılıp açılmayacağı ile ilgili sorulan soruya; “Beğendik Kapısı ile ilgili bir umut görülmüyor. O kapıyla ilgili tüm çalışmalar tamamlandı, fakat bu kapılar artık Avrupa’ya açılan kapılar olarak görülüyor. Bu kapıyı açmak artık Bulgaristan’ın değil, Brüksel’in elinde olduğunu düşünüyorum” dedi.
Toplantının ardından toplantıya katılanlara yemek verildi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here