”Trakya çiftçisi mağdur oldu, TMO devreye girmeli”

10
DSP Edirne Merkez İlçe Başkanı Basri Çetintaş, ”Trakya çiftçisi mağdur oldu, TMO devreye girmeli” dedi.

Çetintaş, yaptığı yazılı açıklamada, yoğun yağışlar nedeniyle Trakya bölgesindeki çiftçilerin, ektikleri buğdayı biçemediğini, bu nedenle buğdayların bir kısmının başakta çimlendiğini belirtti.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çimlenmiş buğdayları yüzde 4’ü geçince almadığını ve bu nedenle çiftçinin mağdur olduğunu ifade eden Çetintaş, TMO’nun çimlenmiş buğdayları, yem sanayinde kullanılmak üzere ayrı bir depoda alabileceğini vurguladı.
Kendisinin de Musabeyli köyünde çiftçilik yaptığını anımsatan Çetintaş, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesi gerektiğini bildirdi.
İklim şartlarından dolayı dönüm başı buğday veriminin, 400?500 kilo olması gerekirken 250?300 kiloya kadar düştüğünü bildiren Çetintaş, ”Zaten mağdur durumdaki üretici çimlenme yüzünden ikinci bir mağduriyet yaşamaktadır. Üretici günlerce Ticaret Borsası, TMO kapılarında beklemekte ve mağduriyetine çare bulamamaktadır” dedi.
Çiftçinin düştüğü zor durumdan kurtarılması için önlemler alınması gerektiğini anlatan Çetintaş, Tarım ve Köyü İşleri Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçip çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini ifade etti.
Çetintaş, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına da şu soruları yönetti:
”TMO’nun çimlenmiş buğdayları ayrı bir depoda alım yapmasını düşünüyor musunuz? Çimlenmiş buğdayları TMO aracılığı ile yem sanayisinde kullanılması için gerekli önemlerin alınmasını, kolaylıkların sağlanmasını düşünüyor musunuz? TMO’nun buğday alımlarında çimlenmiş buğday sınırını yüzde 4 den yüzde 10’a çıkarmayı düşünüyor musunuz? Trakya çiftçisinin mağdur olmaması için çimlenmiş buğdayları yemlik sınıfına sokup TMO aracılığı ile alım yapmayı düşünüyor musunuz? Bölgede hasar tespiti yapılarak, zarara uğramış çiftçilerin mağduriyeti giderilecek midir?” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here