Topraksız tarımda ilk hasat

20
Edirne’nin İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz ise bölgede ilk defa
yetiştirilen domatesleri hasat etmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Seranın bulunduğu Kumdere Köyü’nün kumsal bir araziye sahip olduğunu vurgulayan Gürbüz, şunları söyledi:
”Çeltik tarımı yapmayan vatandaşlarımız kendini mağdur,fakir gariban hissetmekte idiler. Eğer biz kumsal bir arazide böyle verimli bir tarım yapabilirsek hiç bir vatandaşımız benim topraklarım verimsiz diye bir kaygıya kapılmayacak. Çünkü burada topraksız tarım yapılıyor. Toprak yok. Toprağın verimli olması gibi bir kaygı yok. Ayrıca bitkinin her ihtiyacı ne eksiği ne fazlası tam kıvamında veriliyor.
Ben bu yatırımın diğer çiftçilerimize ve yatırımcılara örnek olmasını diliyorum. İpsala’ya ve tüm Trakya’ya hayırlı olmasını diliyorum.”
Belediye Başkanı Mehmet Karagöz de çeltiğin başkentinden domatesin, seracılığının başkentine doğru bir yolculuğun başladığını ifade etti.
Karagöz, ”Ülke ne kadar çok üretirse ulusal bağımsızlığı da o kadar iyi koruma durumunda olabilir. Eğer bu ülkede üreticilerin ürettiği ürünleri biz en iyi bir şekilde değerlendirebilirsek, uluslararası boyutlara taşıyabilirsek hem ülkemiz hem bu işi yapan insanlarımız ekonomik olarak büyük gelirler elde etmiş olurlar” dedi.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Üstün de İstanbul ve Yunanistan’ın üretilen domatesler için iyi bir pazar olduğunu belirterek, bölgede seracılık yapacaklara maddi ve manevi olarak her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti
Daha sonra ilk hasada katılanlara domates, peynir ekmek ikram edildi. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.