“Toplumun etkin bir bireyi olmasına ciddi katkılar sağlanmıştır”

6
Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şunları kaydetti:
 
HABER MERKEZİ
 
“Türk kadını için büyük bir kazanım olduğunu düşündüğüm Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin yıldönümünü kutluyoruz. 
1930 yılında kadınların Belediye Seçimleri’ne katılımları ile başlayan hareket, 1934 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararla daha da ileri bir seviyeye ulaştırılmış ve kadınlarımız ilk defa Seçme ve Seçilme Hakları’nı elde ederek, meclisimizde de temsil hakkını kazanmışlardır. 
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza verdiği bu hak, kadınımızın toplum içerisindeki konumunu ve yerini tamamen değiştirmiş ve toplumun etkin bir bireyi olmasına ciddi katkılar sağlamıştır. 
Kadınlarımızın, dünya ülkelerinden çok önce elde ettikleri bu kazanımlarına karşın, siyasette ve ülke yönetiminde yeterince aktif ve söz sahibi olduklarını söylemek mümkün değil.
Kadınlarımızın yönetim ve lider olma alanlarında önemli adımlar atmaları gerektiğini düşünüyor, onları destekliyor, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin yıldönümünü kutluyor, kadınlarımıza her alanda gösterecekleri çalışmalarında başarılar diliyorum.” (s) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here