TAGİD Üyeleri Türkiye-Batı Afrika Ticaret Köprüsü’nde

1
Trakya Aktif Genç İş Adamları Derneği (TAGİD) Üyeleri Bursa’da düzenlenen Türkiye-Batı Afrika Ticaret Köprüsü’nde 8 Batı Afrika Ülkesinden 100 İşadamı, 300 Türk Girişimciyle Bir Araya Geldi.
HABER MERKEZİ
Trakya Aktif Genç İş Adamları Derneği (TAGİD) Üyeleri Bursa’da düzenlenen Türkiye-Batı Afrika Ticaret Köprüsü’nde 8 Batı Afrika Ülkesinden 100 İşadamı, 300 Türk Girişimciyle Bir Araya Geldi.
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral; Türkiye’de gündem farklı olabilir ama iş dünyası olarak insanlara iş ve aş vermekle sorumlu hissettikleri için köprüler kurmaya devam ettiklerini söyledi. Batı Afrika’dan Senegal, Mali, Gine, Gambiya, Liberya, Moritanya, Fildişi Sahili ve Yeşil Burun Adaları’ndan toplam 100 işadamı, ticaret için Bursa’ya geldi. İşadamları birkaç gün Bursa’da fuar ve fabrikaları gezip anlaşmalara imza atacak. İşadamlarının geldiği 8 ülkenin toplam nüfusu 75 milyon. GSMH’sı 80 milyar dolar ve kişi başı gelirleri bin 200 dolar olan bu ülkelerin toplam ihracatı ise yıllık 24 milyar dolar, ithalatı ise 27 milyar dolar. Türkiye’nin bu ülkelerden ithalatı 200 milyon dolar iken, ihracatı 600 milyon dolar. Rızanur Meral, 800 milyon dolarlık bu iş hacmini kısa sürede 5 milyar dolara çıkarmak için çalışacaklarını belirterek, bunun için her yıl Afrika’ya 200’ün üzerinde heyet gezisi düzenlediklerini, 2 bin Afrikalı iş insanını da Türkiye’ye getirdiklerini söyledi.
Rızanur Meral, Türk sanayisinin öneminin giderek azalmasına da vurgu yaptı. Türkiye’de 10 yıl önce sanayinin gayri safi milli hasıla (GSMH) içindeki payı yüzde 26 iken bugün yüzde 16 seviyesine geriledi. Bu konuyu değerlendiren Meral, inşaata fazla kapılmanın, sanayi gruplarının enerjiye yönelmesinin ve sanayi yatırımlarını azaltmalarının, ithalat ağırlıklı büyüme politikasının ciddi riskler oluşturduğunu kaydetti. Meral, “Üretmeden toplumların ayakta kalması mümkün değil. Amerika kaya gazının bulunmasının ardından tekrar sanayiye dönmeyi hedefliyor. Türkiye’de de sanayi özelliğini kaybetmemesi önemli, gençler bu sektöre özendirilmeli ve teşvikler bu alanda yoğunlaştırılmalı.” diye konuştu.
* Cumhurbaşkanı yönlendirdi, tuskon ile buluştuk
Gine Ankara Büyükelçisi DaoudaBangoura Ticaret Köprüsü’nde yaptığı konuşmada, 3 ay önce İstanbul’da kadın girişimciler toplantısına katıldığını ifade etti. Bangoura, “Böylesi köprüler, buluşmalar büyük fırsat. Ülkeler arası ilişkileri güçlendirmenin en iyi yolu işte bu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bize iki ülke ilişkilerini geliştirmek için Türk özel sektörü ile görüşme yapmamızı tavsiye etmişti. Biz de TUSKON ile bunu sağlıyoruz. Bu köprünün de katkısı büyük olacaktır.” Dedi
Vom Kalorifer-Mustafa Arslantürk; “Derneğimizin organize ettiği birçok fuarda yer almış biri olarak, şunu söyleye bilirim, TUSKON çatısı altında düzenlenen her yeni fuar ya da ticaret köprüsü bir öncekinden daha kapsamlı ve daha büyük oluyor. Bugün burada 8 Batı Afrika ülkesinden 100 iş adamının yanı sıra ülkemizin farklı bölgelerinden gelmiş olan 300 iş adamı ve firmalarıyla tanışma ve ikili iş görüşmeleri yapma şansımız oldu. Bu tür organizasyonlar önceden yurt dışında olurdu ve bu programlarda yer almanın maliyeti birçok iş adamının vaz geçmesine neden olabiliyordu. Oysa bugün kendi ülkemizde her yıl binlerce iş adamı, yüzlerce firmayı ağırlayabiliyoruz. Biz iş adamlarına bu imkânları sağlayan herkese teşekkürlerimizi sunuyor bu büyük ve güzel fuarın tüm katılımcılar adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (s.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here