Sosyal Güvenlik Kurumu yoğun denetim dönemini başlattı

13
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından kurumun daha sağlıklı hizmet verebilmesi, gelirlerinin arttırılması, hayali işyerleri ve kayıt dışı istihdam konusunda ciddi çalışmalar yapılıyor.
 
HABER MERKEZİ
Başlatılan çalışmalarla ilgili olarak görüştüğümüz Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram Kayıt Dışı İstihdam, Haksız Yetim Maaşı ve Hayali İşyerleri ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. 
* “Kayıt Dışı İstihdam’a karşı mücadele başlattık”
Kırklareli genelinde 4 A, 4 B ve 4 C kapsamında 80 bin aktif çalışanın 65 bin emeklinin bulunduğu gerçeğinden hareketle olması gereken; 1/4  (yani 1 emekli 4 çalışan) oranının  Kurumun Aktif -Pasif Dengesi’ni sağlamak suretiyle aktüeryal dengenin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Bayram; “Bu bağlamda Kayıt Dışı İstihdam edilen kişilerin sosyal güvenlik kapsamına alınması hususunda yoğun bir denetim çalışmasına başlattık.  
Kayıt dışının istihdamla etkin mücadelenin önemine değinen Bayram; kayıt alına alınan sigortalılar sayesinde; Sigortalının kısa vadede sağlık hizmetlerinden uzun vadede ise emeklilik hakkından yararlanması, İşveren açısından haksız rekabetin önüne geçilmesi, Devlet açısından da ekonomiye katkı sağlaması açısından çok önemlidir” dedi. 
* “Haksız Yetim Maaşı alan 64 kişiyi tespit ettik”
Bu denetimlere ek olarak, en çok sıkıntı konusu olan yetim aylığı alan kişilerin muvazaalı evliliklerden dolayı haksız maaş almaları hususuna dikkat çeken Bayram; “Önceki yıl yapılan çalışmalarda 64 kişinin usulsüz maaş aldığını tespit ettik. Bunun parasal değeri de 455 bin TL. İşlemler sonucu haksız ödenen maaşların ilgililere rücu edilerek haklarında yasal işlem yapıldı. Bu konuda da yoğun bir denetime başlatıldı” dedi. 
* “Hayali İşyerleri tespit edilip, gerekli yasal işlemler yapıldı”
Kırklareli’de hayali işyerlerinin de tespit edilerek gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını belirten Bayram;
“İl Müdürlüğü’ne işyeri tescili yaptıran işyerlerinin bazılarının hayali bilgilerle işyeri tescili yaptırarak e-bildirge şifresi aldıkları, elektronik ortamda sahte sigortalı göstermek suretiyle korsan bildirimde bulundukları, bu yöntemle yasa dışı sağlık hizmeti ve sigortalı gün temin etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Bu kapsamda da çok sayıda hayali işyeri tespit edilmiş, bildirimi yapılan kişilerin sigortalılıkları iptal edilerek sigortalılıkları süresince aldıkları sağlık hizmetlerinin bedeli hesaplanarak kendilerine rücu ettirilmiş, hem sigortalı hem de bu yola tevessül eden sözde işverenler hakkında yasal işlem yapılmıştır. Denetimin bir ayağı da bu yönde devam etmektedir. Ayrıca sağlık hizmeti veren kurumlarla Eczane denetimlerine de hız verildi.
* “İşveren ve sigortalılar yasalar çerçevesinde hareket etmeli”
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram yukarıda belirtilen hususlarda işveren ve sigortalılarla Sağlık sunucularının herhangi bir mağduriyete uğramamaları için yasalar çerçevesinde hareket etmelerinin önemine ve azami duyarlılığa işaret etti. Bayram, Kurum hizmetlerinin kaliteli ve sürdürülebilir olması için işverenlerin 6111 sayılı yasa kapsamında taksitlendirdikleri ve kapsam dışı diğer borçlarını zamanında ödemelerinin gerekli olduğunun altını çizdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.