Soğuk hava Pazarı etkilemedi

12
Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’na havaların birden bire soğumasına rağmen ilginin yinede düşmediği göze çarptı. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli merkez ilçe Sungurbey Caddesi’nde kurulan Çarşamba Pazarı’na havaların birden bire soğumasına rağmen ilginin yinede düşmediği göze çarptı. Taze Fasulye, Yeşil Biber ve Balık tezgahlarının önünde kalabalık insan toplulukları oluştuğu gözlerden kaçmadı. Pazar’da bir başka dikkat çeken ürün ise Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte ceviz satılmaya başlanması oldu. Kilosu 10 liradan satılan cevize bu hafta çok fazla rağbet olmasa da önümüzdeki haftalar içerisinde en çok aranılan ürünlerin başında geleceği kesin gözüyle bakılıyor. 
Özellikle Taze Fasulyede fiyatların yerli malların ortaya çıkması ile birlikte sezon boyunca 4-5 Liraya satılmasına karşın şimdi 2,5-3 lira arasında satılmaya başlandı. Taze fasulye özellikle konserve için kullanan tüketicilere Pazarcı esnafının şu şekilde tavsiyesi var:”Malzemeler 2 kg taze fasulye, 4 adet domates ve Tuz. Fasulye temizlenip boyu isteğe göre kırılır. Yıkandıktan sonra kaynar tuzlu suya koyularak 5dk kadar haşlanır. Domatesler soyulup doğranır. Sterilize edilen kavanozların tabanına bir miktar domates koyulur. Üzerine haşlanmış fasulyeden kevgir yardımı ile koyularak aralarında boşluk kalmayacak şekilde kavanoz doldurulur. (ilk andan itibaren kavanozun içerisine 1-2 kepçe haşlama suyu koyacak olursanız fasulyelerin aralarda daha az hava kalacaktır. ) Kavanozun en üst kısmına tekrar domates koyulur. Bıçak yardımı ile kavanoz hafifçe karıştırılır kalan hava kabarcıkları da bu yol ile çıkartılmış olur. Kavanozun en üst kısmına kadar haşlama suyundan koyularak kaynatmış olduğunuz kavanoz kapağı ile sıkıca kapatılır. Kavanozlar derince bir tencereye koyularak üzerini geçecek kadar sıcak su ile doldurulur ve 50dk kadar kaynatılır. Bu aşamada kavanozların birbirine çarpıp zarar görmemesi için aralarına küçük bez parçaları koyabilirsiniz. Kaynayan konserveler suyu soğuyana kadar o şekilde tencerede bırakılır. Daha sonra ters çevrilerek 1 gün kadar bekletilir. Kapakları içe doğru çekilmiş olması gerekiyor. Bu şekilde ise konserveler tutmuş demektir. Konservede kullanılan kapaklar çok önemli, mutlaka daha önceden kullanılmamış yeni kapaklar kullanın. Hem kavanozların hem de kapakların kaynatılmış, steril olması da diğer bir önemli noktadır. 
* “Yerli Pancar Pekmezi tezgahlarda”
Kış ayının kendisini hissettirmeye başladığı şu günlerde kışlık ürünlerde ortaya çıkmaya başladı. Özellikle bölgemizde üretilen Pancar pekmezinin faydalarını saymakla bitiremezsiniz. Poyralı’dan getirilen ve Çarşamba Pazarında satışa sunulan Pekmez’i Pazarcılık yapan arkadaş şu şekilde yorumladı: “Bu ilk ürün olarak ortaya çıkan Pekmezimiz. Faydasını saymakla bitmez örneğin. Her türlü gribal enfeksiyonlar ile kış hastalıklarına karşı vücut direncinin artmasında çok etkilidir. Özellikle zayıflık ve halsizlikten yakınan kişiler için müthiş bir dopingdir. Vücut performansını arttırıcı, kuvvet verici ve besleyicidir. Bilinen en iyi demir kaynağıdır. Çok güçlü bir kan yapıcıdır, iştah açıcıdır.     Hazmı kolaylaştırır. Yüksek tansiyona iyi gelir. Kemik iliğini harekete geçirir. Karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Karaciğerden toksit attırdığı için cilt hastalıklarına çok iyi gelir. Mide ve bağırsakları güçlendirir. Böbrekleri düzenli ve hızlı çalıştırır. Mide ağrıları ve ekşimeyi önler. Sinirleri yatıştırır. 1 Kaşık pekmez günlük demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum ihtiyacınızı karşılar.    Mineral miktarının fazla olması nedeniyle hamile ve çocuk emziren kadınların beslenmesinde çok önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde sporculara müsabaka veya yarışma öncesi doğal bir doping olduğu için pancar suyu içirilmekte veya pekmezi yedirilmektedir” dedi.
* Balıkçılara rağbet çok 
Havaların soğuması ile birlikte tezgahlardaki balık çeşitleri hem artmaya hemde düşmeye başladı. Bir tek özellikle çok tüketilen Hamsinin tezgahlardaki fiyatı 8-10 Lira arasında devam ediyor. Geçen sene yaşanan Levrek, Çipura ve Palamut bolluğu bu senede yaşanacak şekilde gözüküyor ve en çok tüketilen Balık çeşitlerinin başında geliyor. Fiyatlarıda 5-6-7 Lira arasında boyutuna göre değişiyor. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here