Selimiye Camii “Dünya Mirası Listesi” nde

4

"UNESCO ile kolk ola girip kentimize hizmet edeceğiz"

* Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Selimiye’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini; “UNESCO ile resmi nikah kıydık, artık beraber kol kola girip kentimize hizmet edeceğiz” sözleriyle değerlendirdi.  

HABER MERKEZİ 
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Sedefçi, Selimiye Camii’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesinden büyük gurur duyduğunu ifade etti. Edirne Belediyesi olarak 6 yıldır Selimiye’nin UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Sedefçi, şöyle konuştu: 
“Ben gurur duyuyorum. Halkımız şu anda UNESCO hakkında bilgisi yok. Ama yakında Edirne’ye turist yağmaya başlayınca UNESCO’nun nasıl bir şey olduğunu hep birlikte öğrenmiş olacağız. Dünya Kültür Mirası’na iki eseriyle birlikte giren ender illerden biri Edirne. Kırkpınar Yağlı Güreşleri de bu listede yer alıyor. Dünya çapında bu şekilde çok fazla bir il olduğunu düşünmüyorum. Edirne dünya kenti olmuştur. Dünyanın tanıyacağı bir kent haline gelecektir” dedi. 
Zengin turistlerin gittikleri ülkelerde tarihi dokuları ziyaret ettiğini anlatan Sedefçi, önümüzdeki dönemde özellikle Japon ve ABD’li turistlerin Edirne’ye ilgisinin artacağını ifade etti. Sedefçi, geçen yıl Edirne’ye yaklaşık 1 milyon turistin geldiğini, bu yıl bu sayının iki katına çıkmasını beklediklerini söyledi. Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Selimiye artık dünya malı oldu. Artık Selimiye’ye ne Hamdi Sedefçi’nin ne de Anıtlar Kurulu’nun tek başına ben şunu yapıyorum deme şansı var. Bizim çevre düzenlemesiyle ilgili yaptığımız proje UNESCO’ya gitti, onlar inceleyecek. Uygun görürlerse bize yapın derlerse yapacağız, uygun değil derlerse yapamayacağız. UNESCO ile resmi nikah kıydık, artık beraber kol kola girip kentimize hizmet edeceğiz. Selimiye ilgili bir konu olduğunda artık bana değil, UNESCO’ya soracaksınız.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here