Okullar bundan sonra hijyenik olacak

16
* Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan sorumlu öğretmenlere “Okullardaki Kantin, Çay Ocağı ve Yemekhanelerde Uyulması Gereken Hijyenik Kuralları ve Kantin Yönetmeliği” konusunda eğitim çalışması yapıldı.
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Gıda Denetçileri tarafından 5 Şubat 2013 tarih ve 28550 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği” kapsamında 02 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 15.30’da Kırklareli İl Halk Eğitim Merkezi’nde Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan Sağlık, Biyoloji ve Fen-Edebiyat Öğretmenleri ile Okul Müdür Yardımcıları’na yönelik olarak eğitim çalışması yapıldı.
Açılış konuşmasını Kırklareli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Yücel’in yaptığı toplantıda; Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Funda Eylem Özel, Ziraat Mühendisi Melahat Dedetürk, Gıda Mühendisi Reşat Doğan ve Kırklareli İl Halk sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıkları Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürü Dr. Bahadır Gül tarafından öncelikle Bakanlığımızın mevzuatı hakkında bilgi verildi.
Daha sonra gıda hijyeni, gıdalarda bulunması muhtemel tehlikeler, gıdaların bozulması ve bozulma nedenleri, gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenmeler, M.E.B.’na bağlı eğitim ve öğretim kurumlarındaki gıda işletmelerine ait özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni, işletme hijyeni, gıda maddelerinin kullanımı, gıda maddelerinin depolama ve muhafazası, gıdaların hazırlanması ve işlenmesi, gıdanın servisi, satışı ve tüketime sunumu konularında bilgi verildi. 
Aynı tarihte Babaeski, Lüleburgaz ve Vize İlçelerinde de İlçe Müdürlüğümüz personelince kendi bölgelerindeki Milli Eğitim Bakanlığı personeline de eğitimler verildi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here