Ofisin perakende fındık yağı satışlarında fiyatlar düştü

25
Ofisin perakende fındık yağı satışlarında fiyatlar düştü

Toprak Mahsülleri Ofisi Kırklareli Şubesi’nin; paket fındık, pirinç, mercimek ve fındık yağı satışı tüm hızıyla sürüyor. Ofisin fındık yağı fiyatlarında bir düşüş de yaşandı.

Buna göre 1 litrelik fındık yağının fiyatı 4,00 TL’den 3,75 TL’ye, 5 litrelik fındık yağı ise 18 TL’dan 16 TL’ye düştü.

Diğer ürünlerin fiyatlarında ise bir değişiklik yok; Yarım kg. fındık 5 TL, 1 kg. fındık 9,90 TL, 2 kg mercimek; 4,00 TL ve 5kg. orta tane pirinç 10 TL.

Fındık Yağı’nın faydaları

TMO tarafından imalatı yaptırılan ve perakende olarak ülke genelindeki 150 satış noktasında satışa sunulan rafine fındık yağının diğer bitkisel yağlarla karşılaştırılması ve insan sağlığına olan faydaları   şöyle sıralanıyor: Fındık yağının yağ asitleri bileşiminde % 80 oranında oleik asit bulunmakta olup bu oran zeytinyağı da dâhil diğer bitkisel yağların üzerindedir.

Oleik asit; yüksek tansiyon riskini azaltmakta, kötü kolesterolü (LDL) düşürmekte, iyi kolesterolü (HDL) arttırmakta, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermekte, diyabetli hastaların insülin ihtiyacını azaltmakta, kan şekerini düzenlemekte ve tümör gelişimini engelleyerek kansere karşı koruyucu etki yapmaktadır.

E vitamini fındık yağında diğer bitkisel yağlardan daha fazla miktarda bulunmaktadır.

E vitamininin; üreme sistemine olumlu katkıda bulunduğu, alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yaptığı, vücut hücrelerini koruyarak yaşlanmayı geciktirdiği, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önlediği bilinmektedir.

Fındık yağının yanma noktası diğer yağlardan çok daha yüksektir. Yanma ısısı 220 0C olan fındık yağı ısıya karşı en dayanıklı yağdır.

Fındık yağı dışındaki diğer yağların, yüksek ısıya dayanamadığından pişirildiklerinde, (özellikle yüksek dereceli kızartmalarda) fiziksel ve kimyasal yapıları değişerek zehirli (toksik) özellikleri açığa çıkmaktadır.

Fındık yağının, kızartmalarda kullanıldığında ortamda ve yiyecekte koku bırakmadığı, hafif ve lezzetli olması nedeniyle hamur işleri de dâhil her türlü yemek yapımında çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here