Mutfakta engel tanımıyorlar

2
Kırklareli Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen..
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Trakya Bölgesindeki Yiyecek ve İçecek Mesleki Eğitim Okullarında Kalitenin Arttırılması” Projesi, “Engellilere Mutfak Eğitimleri”ni Pınarhisar MYO’ndan Öğr. Gör. Gülay Çakır ve Öğretim görevlisi Ali Çakır tarafından anlatıldı. 
Eğitimleri uygulamalı olarak yaptıklarını ifade eden Öğretim Görevlisi Gülay Çakır yaptığı açıklamada “Eğitime engellilerimiz katıldı. Eğitimlerin içerisinde pişirme yöntem ve tekniklerini, Trakya Bölgesi yöre mutfağını, uluslararası doğrama yöntemlerini ve soğuk mutfak uygulamalarını gösterildi. Eğitimler çok güzel geçti. Arkadaşlarımız bu kurs sonunda sektörde rahatça çalışabilecekler ve burada öğrendiklerini uygulayabilecekler.” dedi. 
Kırklareli Üniversitesi Proje Koordinatörü Öğretim Grevlisi Ali Çakır ise yaptığı açıklamada; “Projenin isminden de anlaşılacağı gibi amaçlarının Trakya Bölgesinde Yiyecek İçecek Sektöründe Mesleki Eğitim Kalitesinin arttırılması olduğunu ifade etti. Projenin adı “Trakya Bölgesindeki Yiyecek ve İçecek Mesleki Eğitim Okullarında    Kalitenin Arttırılması”dır. Eğitim sadece okullarda yapılmamaktadır. Eğitimin bir ayağı da Yaygın Eğitimdir. Bu kapsamda engelli arkadaşlarımıza mutfak eğitimleri verdik. Eğitimlerde gördük ki arkadaşlarımız engel tanımıyor. Yeter ki onlara fırsat verelim. Başaramayacakları hiçbir şey yok. Biz üzerimize düşeni yapıyor ve eğitimlerimizi veriyoruz. Artık söz sırası Kırklareli’nde yiyecek içecek işletmelerinde. Sizlerden çalışan kadrolarınızı oluştururken bunu göz önünde bulundurmanızı bekliyoruz. Eğitimlerin amacının bölgedeki mesleki eğitimi desteklemek ve insan kaynağını geliştirmek olduğunu söyledi. Eğitimlerin ilerleyen günlerde Roman kardeşlerimize ve yöre kadınlarımıza verilmeye devam edeceğini, katılmak isteyen kursiyerlere kapılarının açık” dedi.  
Kırklareli Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Ercan Dinkler yaptığı açıklamada; “Engelli arkadaşlarımızla birlikte TRAMEP Projesi kapsamında Pınarhisar MYO’nda mutfak eğitimlerine başladık. Burada alınan eğitim sonrasında aramızda yiyecek içecek sektöründe işletme açmak isteyen arkadaşlarımız bulunmaktadır. Aldığımız eğitim ile yiyecek içecek sektörde biz de varız diyor ve işletmelere buradan mesaj yolluyoruz. Bizlerde kalifiye insan kaynağı olarak çalışmak istiyoruz. Biz engellilere fırsat tanınırsa neler yapabileceğimizi bu kursta gösterdik. Sektörde çalışabileceğimizi ispatladık. Sektörün diğer alanlarında da bunu başaracak gücümüz var. Yeter ki önümüzde düşünce engelleri olmasın” dedi.
Ayrıca Mutfak Kurs Eğitmeni Öğr. Gör. Gülay Çakır’a ve Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Ali Çakır’a emekleri için teşekkür etti. 
Eğitime kursiyer olarak Ercan Dinkler, Kadir Gideroğlu, Sezgin Balaban, Muharrem Kireççi, Sibel Kanaatlı, Neşe Pekal, Öznur Burma, Songül Tunç ve Nurdan Dinkler katıldı. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.