Kutlu Doğum Haftası Babaeski’de etkinliklerle kutlandı

21
Kırklareli’nin Babaeski Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü organizasyonunda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 20.00’da Babaeski Belediyesi Tansa Düğün Salonu’nda düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli’nin Babaeski Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü organizasyonunda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 20.00’da Babaeski Belediyesi Tansa Düğün Salonu’nda düzenlendi.
 "Hazreti Peygamber, Din ve Samimiyet" temasıyla Babaeski Tansa Düğün Salonu’nda yapılan etkinliklere Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak, Babaeski İlçe Müftüsü Yusuf Arslan, Babaeski Mahalle Muhtarları, Babaeski Cami İmamları ve vatandaşlar katıldı.
Program Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları ile Şehitlerimiz adına Saygı Duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okunması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Babaeski Cedit Ali Paşa Camii İmamı Selami Gün Kur’an-ı Kerim okudu. Programın açılış konuşmasını Babaeski İlçe Müfüsü Yusuf Arslan yaptı. Müftü Arslan konuşmasında; “Hıristiyan bir din bilgini iken hicretin dokuzuncu senesinde Medine’ye gelerek İslam’la şereflenen Temîmu’d-Dârî’nin rivayet ettiğine göre bir gün Allah Resulü (sas.), ashabına hitap ederken, üç kez tekrar ederek şöyle seslendi: (Din samimi olmaktır. Din samimi olmaktır. Din samimi olmaktır.)” Sahabeden bazıları, “Din kime karşı samimi olmaktır ya Rasulallah?” diye sordular. Sevgili Peygamberimiz de (sas.), “Allah’a karşı, Kitabına karşı, Peygamberine karşı, Müslümanların meşru idarecilerine karşı ve bütün Müslümanlara karşı samimi olmaktır.” diye cevap verdi.
Dinin doğru ya da yanlış anlaşılmaya müsait bir zemini vardır. Din eğer doğru anlaşılırsa insan hayatında su ve hava kadar önemli ve tabiidir. Ancak yanlış anlaşıldığında bu tabiilik bozulur. Bu yanlış anlamanın vereceği zarar da dinsizliğin vereceği zararla eşdeğerdir.  Dinin doğru anlaşılma sorunu bazen bir hadisin tümünde bazen de –buradaki gibi– bir kelimede ortaya çıkmaktadır. Nitekim bu hadisteki “nasîhat” kelimesi Arapçadan Türkçeye geçerken anlam kaymasına uğramış; bu yolla hem bu güzel söz yanlış anlaşılmış hem de Hz. Peygamber’in (sas.) yaptığı bu güzel din tanımı gözlerden kaybolmuştur.  Görüldüğü gibi burada anahtar kavram “nasihat” kelimesidir. “Nasihat” kelimesi doğru anlaşılmadan yahut Hz. Peygamber’in (sas.) bu kavramdan ne kastettiği tespit edilmeden İslam’ın dörtte birine denk kabul edilen bu hadisin doğru anlaşılması mümkün değildir.  Bilindiği gibi Türkçemizde ‘nasihat’ kelimesi ‘iyiye ve güzele sevk etmek için yapılan güzel konuşma, vaaz ve öğüt vermek’ manalarına kullanılmaktadır. Oysa Arapçada ‘nasihat’ kelimesi ‘samimiyet’, ‘içtenlik’ ve ‘gönülden bağlılık’ demektir. Bu sebeple Kur’an dilinde ‘tevbe-i nasûh’ ibaresi kullanılmıştır. Çünkü ‘nasûh’ ve ‘nasîhat’ aynı kökten gelmektedir.  Buhârî’nin, iman ile ilgili hadislerin başında, “Ameller niyetlere göredir.” hadisine yer verip sonunda ise bab başlığı olarak da olsa “Din nasihattir.” hadisini zikretmesi oldukça manidardır. Zira bununla imanın amelleriyle birlikte niyete, niyetin ise ihlas ve samimiyete dayanması gerektiğini ima etmiştir.
Doç. Dr. Selahattin Yıldırım’ın konuşmasının ardından Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Kırklareli İl Müftüsü İsmail Bayrak, Babaeski İlçe Müftüsü Yusuf Arslan birbirlerine çiçek sunarak Kutlu Doğum Haftası’nı kutladılar. Programın sonunda katılanlara pilav ve ayran ikram edildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.