“Kırkpınar Marşı’nı bir övünç kaynağı olarak kabul ediyorum”

25
Edirne’deki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, 2003 yılından bu yana resmi marşı olarak çalınan Kırkpınar Marşı’nın sözlerini yazarak müziğini yapan Beyazıt Sansı, ”Sözleri ve bestesi bana ait olan Kırkpınar Marşı’nı bir övünç kaynağı olarak kabul ediyorum” dedi.

 

Sansı yaptığı açıklamada, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkindeki Er Meydanı’nda çimene eli ayağı değmemiş, o çimendeki pehlivanın ter ve yağ kokusunu duymamış bir insanın, Kırkpınar Marşı’nın sözlerini ve bestesini yapmasının mümkün olmadığını söyledi.
Edirne’de 1956 yılından bu yana Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlediğini belirten emekli öğretmen Sansı, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Kırkpınar Marşı önceki yıllarda doğmalıydı. Çünkü Kırkpınar muhteşem bir olay, muhteşem bir efsane, hem tarih gerçeği, tarihin erişemediği noktalarda da efsane değeri olan bir oldu, bir oluş. Bir tarihi gerçek. Bunca yıl geçmiş, cumhuriyetten öncede sonrada edebiyatçılar, şairler Kırkpınar ile ilgili makaleler ve şiirler yazmışlar. Ne yazık ki Kırkpınar’ın marşını yazmak kimsenin aklına gelmemiş. İşte ben bu marşı yazarak, tarihe adımı yazdırdım.”
Kırkpınar Marşı’nı 1995 yılında yazarak bestelediğini bildiren Sansı, şunları kaydetti:
’’Sözleri ve bestesi bana ait olan Kırkpınar Marşı’nı bir övünç kaynağı olarak kabul ediyorum. 9 kıtadan oluşan Kırkpınar Marşı, 2003 yılında Edirne Belediye Meclisinin resmi toplantısında Kırkpınar resmi marşı olarak kabul edildi. Her yıl Kırkpınar’ın resmi seremonisinde İstiklal Marşından sonra marşım çalınıyor. İnternet sitelerinde de bu marşımı bulmak mümkün.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.