Kırklareli Belediyesi Gönüllü Temizlik Elçisi Ahmet Çaloğlu:

15
“Dükkanımızın önünü temizlemesek ustamız bizi dükkana almazdı”

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanlığı “Biz Kırklareli’yi Seviyoruz Çevre Temizliği Hareketi” Projesi kapsamında Karaumur Caddesi’nde bulunan  Çağlar Konfeksiyon Sahibi Ahmet Çaloğlu’nu Kırklareli Belediyesi Gönüllü Temizlik Elçisi olarak seçti.  
Bu kapsamda dün saat 14.00’te Kırklareli Belediye Başkanı Cavit Çağlayan Ahmet Çaloğlu’na bir plaket sundu. Çağlayan yaptığı açıklamasında; “Eski geleneklerdeki gibi herkes kapısının önünü temizlese her yer tertemiz olur. Bizim araştırmalarımıza göre Avrupa’da bu iş böyle yürüyor. Avrupa’da bir kişi çöpünü metrelerce uzakta olsa bile gidip çöp tenekesine atıyor. Peki, Avrupa bu geleneği kimden kazanmış. Avrupa temizliği bizden kazanmış, bizlerden dedelerimizden öğrenmiş. Biz ise bu iyi alışkanlıklarımızı bırakmışız Avrupa’dan kötü örnek olabilecek davranışları almışız. Tamam caddelerdeki temizlik Belediyemizin bizleri işi fakat bizler bir bölgeyi temizlemiş oluyoruz ama arada bir yarım saat geçti mi gene birileri oraya çöp atınca oraları pislenmiş oluyor. Halbuki bir kişinin orayı temizlemesi otuz saniyesini bir dakikasını alır. Bunlar önemli şeyler bunların üstünde durmalıyız. Bu kapsamda “Biz Kırklareli’yi Seviyoruz Çevre Temizliği Hareketi” projesini başlattık. Bu proje kapsamında bulunan  Çağlar Konfeksiyon sahibi Ahmet Çaloğlu’nu Kırklareli Belediyesi Gönüllü Temizlik Elçisi olarak seçtik” dedi.
Yaklaşık 70 senedir esnaflık yaptığı belirten Ahmet Çaloğlu da; “18 Haziran 1932 Kırklareli doğumluyum. 7 yaşında terzi çıraklığına başladım. 10 yaşında terzi oldum. O zamanlar Kırklareli’de 250 tane terzi vardı, hepsinde de 3’er tane çırak vardı. Daha sonra Konfeksiyon işlerine de girmiş olduk. Biz, sabahları ilk önce dükkânı siler, süpürür öyle girerdik içeri yoksa usta almazdı bizi dükkâna. Hatta önce kapımızın önünü süpürür ondan sonra iş yerine gelirdik. Şu anki dükkanım benim tek ekmek teknem. Sabah erkenden gelir dükkanımı açar ve önce temizliğini yapardım. O da yetmez komşu dükkanlarında önündeki pislikleri alırdım. Bunu her gün bir görev gibi hiç canım sıkılmadan yapardım.
Herkes kapısının önünü süpürsün. Çöpünü poşet içinde çöp tenekelerine atsın, her yer çöp tenekesi önceden 2 mahalle aşağı giderdik. Çöp dolmuşsa etrafına bırakmasınlar çöp kamyonu gelince çıkarsınlar. Ulu orta çekirdek kabuğu, çikolata kabı, gıda ambalajı atmasınlar, mahallerde ev hanımları kapılarının önlerini dayanışma içinde toparladıktan sonra, belediye ana arterleri halleder. Sorun ortadan kalkar. Her şeyi devletten beklememek lazım, çok şükür sağlıklı insanlarız ve bize ait sorumlulukları yapmalıyız. Bakın kaç yaşındayım hala aspirinden başka hap bilmem, sıhhatim sağlığım yerinde, müşteri güven duyuyor ve tercih ediyor. Hareket çok önemli, gençlerimiz hareketsiz, TV başında geçirecekleri zamanı bahçelerini kapılarının önünü süpürseler hiçbir yerleri ağrımaz. Bana bu ödülü layık gördükleri için herkes sağ olsun. Ben olması gerekeni yapıyorum. Böyle olmalı, herkes yaşadığı alanlara sahip çıkmalı, her işin başı önce sağlık sonra temizlik, çevre temizliği kişisel temizliğimiz kadar önemlidir” dedi.(dy)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here