”Kendimi bir güreşçi gibi hissettim ve çok heyecanlandım”

18
Kurtlar Vadisi Irak filminin Amerikalı yönetmenlerinden Neil Mandt ile yönetmen arkadaşı Erik Adolphson, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş alanında güreşe tutuştu.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni çekmek için Edirne’ye gelen Hollywood yönetmenlerinden Mandt ile yönetmen arkadaşı Adolphson, Amerika’daki bir televizyon kanalında yayımlanmak üzere Er Meydanı’na çıkarak, bir süre güreşti.
Türk pehlivanlarının yardımı ile yağlanan, cazgır ve davul-zurna eşliğinde Er Meydanı’na çıkan ve yaklaşık beş dakika güreşen ABD’li yönetmenlerden Neil Mandt, arkadaşını tuş ederek güreşi kazandı.
Pehlivanların şaşkın bakışları arasında güreşen ABD’li yönetmenler, çekimlerin son bölümünde Er Meydanı’nda ”peşrev” yaparken izleyenlerden büyük alkış aldı.
ABD’li yönetmenler, üzerlerinde isimlerinin yazdığı özel kispetlerle güreşti.
Güreşi kazanmasının ardından kameraman arkadaşlarına zafer pozu veren Mandt yaptığı açıklamasında, Edirne halkının ve pehlivanların misafirperverliğinin kendisini ve ekibini çok mutlu ettiğini belirtti. Mandt, duygularını, ”Birkaç gündür Edirne’deyiz aşırı bir ilgiyle karşılaştık. Türkiye’yi çok sevdik. Türkiye’de yaşamayı bile düşünüyoruz. Kendimi bir güreşçi gibi hissettim ve çok heyecanlandım” sözleriyle dile getirdi.
”Güreşlere Hayran Kaldım”
Güreşin ardından Er Meydanı’ndaki çeşmelerde, pehlivanlarla birlikte vücutlarındaki yağları temizleyen Mandt, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hayran kaldığını söyledi.
Mandt, şöyle konuştu:
”Kanaldaki programın formatı gereği dünyanın pek çok yerindeki festival, şölen gibi görselliği, etkinlikleri tanıtıyoruz. Güreşler, bugüne kadar rastladığımız en sıra dışı etkinliklerden birisi. Amerika’da Showtime kanalına çekimler yapmak için Edirne’ye geldik. 5 kişilik bir ekiple 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni Amerikalılara tanıtacağız. Çok ilginç bir spor olmasına rağmen, Amerika’da pek bilinmiyor. Umarım çok iyi görüntülerle bu güzel ve geçmişi olan sporu ülkemizde tanıtacağız.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.