“İğneada Longoz Ormanları koruma altına alınacak”

13
Karadeniz kıyısında Türkiye-Bulgaristan sınırında yer alan İğneada Longozu, mevsimsel subasar ormanları, bataklıkları, tatlı su gölleri ve kıyı kumullarını bir arada bulunduran ender tabiat güzellikleri arasında yer alıyor.

 

 Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, kuraklık tehdidi yaşamaması ve kirletilmemesi için longozun UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayacaklarını söyledi.
Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, İğneada Longoz Ormanları’nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışma yaptıklarını belirtti. Öner, Kırklareli olarak Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük longoz ormanlarına sahip olduklarını söyledi. Demirköy ilçesinin İğneada beldesindeki subasar ormanı Longoz Ormanları’nın biyosfer alanı ilan edilmesi ve doğal varlıklarımızın değerlendirilmesi konusunda kamu kuruluşları, yerel yönetimler, sivil mesleki toplum örgütleriyle işbirliği içinde olduklarını ifade eden Öner; "Çevre ve Orman Bakanlığımız, TEMA Vakfı, diğer yerel kuruluşlar, bu alanların dikkatle korunması ve tanıtılması gayreti içerisinde. İğneada Longoz Ormanları’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için çalışmalar yapıyoruz. Birleşmiş Milletler düzeyinde de girişimlerimiz olacak. Bütün bu gayretlerimizin Kırklareli ve ülkemiz adına olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum" dedi.
TEMA Vakfı Lüleburgaz Temsilcisi Hakan Dedeoğlu da İğneada Longoz Ormanları’nın bir doğa harikası olduğunu, bunun çok örneğinin olmadığını ve Kırklareli’nin bu zenginliğe sahip olduğunu belirtti.
İğneada Longozları’nın mutlaka korunması gerektiğine işaret eden Dedeoğlu, "Longozları UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmeli. TEMA Vakfı’nın bu konuda bakanlık düzeyinde yazışmaları var" diye konuştu.
Ülkemizde 3 Longoz Ormanı (Subasar) var. İğneada Longoz’u 2 bin 511 dönüm büyüklükle, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyüğü. Ülkemizde İğneada Longozu’nun yanı sıra Sakarya Karasu Acarlar Longozu ve Sinop Sarıkum Longozu bulunmakta. İğneada Longozu’nda 544 tür bitki, 46 tür canlı, 25 tür sürüngen, 50 tür memeli, 30 tür tatlı su balığı, 20 tür deniz balığı, 219 tür kuş barınmaktadır. Longoz Ormanları gürgen, kayın ve meşe ağırlıklı ağaçlardan oluşmakta, lagün göller ise özel doğal yapılardır. Aynı zamanda bu bölge Kuzey ve Güney kuş göç yolu üzerindedir. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here