“Hayvanların korunmasında çocuklarımızı eğitip yetiştirmeliyiz”

7
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı’nda bir program düzenlendi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından “4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı’nda bir program düzenlendi.
Düzenlenen programa; Kırklareli Belediye Başkan Vekili Koray Çelikkanat, Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı Veterineri Ümit Kiracıoğlu, Gaziosmanpaşa İlkokulu Sınıf Öğretmenleri Kadir Göçer, Emel Ertaş Çolak ile 3. Ve 4. Sınıf öğrencileri katıldı.
Kırklareli Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Barınağı Veterineri Ümit Kiracıoğlu Gaziosmanpaşa İlkokulu öğrencilerine Geçici Hayvan Barınağı’nda yapılan işlemler ve hayvan sevgisi hakkında bilgiler aktardı. 
Günün anlam ve önemi ile ilgili olarak açıklamada bulunan Kırklareli Belediye Başkan Vekili Koray Çelikkanat ise şunları kaydetti:  
“Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri olmakla birlikte, yaşadığımız dünya bütün hayvanların yaşamasıyla güzelliğini devam ettirmektedir. Bilinçli bir toplum olarak canlıların ve özellikle hayvanların korunmasında çocuklarımızı eğitip yetiştirmeliyiz. Birlikte yaşadığımız canlılara karşı daha duyarlı olup, onlara her zaman sevgiyle yaklaşmalıyız. Sokak hayvanı kavramını genelde köpekler sonra kediler için kullanmaktayız. Köpekler ve kediler sosyal canlılardır. İnsanlar gibi sürüler halinde yaşamak doğaları gereğidir. Özellikle köpekler insansız yaşayamazlar. Kendilerine en yakın dost olarak insanları seçerler. İnsanlık tarihi başlangıcından bu yana insanların da en sadık dostları köpekler olmuştur.
Kırklareli Belediye Başkanlığı olarak, sokak hayvanları rehabilitasyon hizmetlerimizi 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümleri içerisinde gerçekleştirmekteyiz. Prensibimiz; yakala, gözle, tedavi et, kısırlaştır, aşıla, sahiplendir, sahiplendiremiyorsan kanunla emredilen sınırlı süre içerisinde aldığın yere bırak. Belediye ekiplerinin çeşitli mahallelerden hem şikayet alarak, hem de rutin kontrollerde sahipsiz sokak köpeklerini elle, olta ile ve bayıltarak toplamaktadır. Bakımevine getirilerek veteriner hekimimize teslim edilen canların önce sağlık durumları gözlenir. Sağlık durumundan şüphelenilen hayvanlar tedaviye alınırlar. Tedavileri bittikten sonra kısırlaştırılırlar. Bu hayvanlar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, kaydedilip kulaklarına üstünde numaraları bulunan küpeler takılarak kuduz ve parazit aşıları yapılıp alındıkları bölgeye bırakılırlar. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Kırklareli’de astığımız afişlerle halkın bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.