“Hardaliyemizi önce ülkemizde sonra dünyada tanıtacağız”

7
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş, Kırklareli’ne özgü içecek olan Hardaliye’nin Coğrafi İşaret Süreci’nin devam ettiğini söyledi.
HABER MERKEZİ
Çetintaş, 2009 yılında Türkiye Patent Enstitüsü’ne Coğrafi İşaret başvurusunda bulundukların anımsatarak, Kırklareli’nin tanıtımı ve ekonomik gücünün artırılması için hardaliyeyi ön plana çıkarmayı düşündüklerini söyledi.
Coğrafi işaret sürecinin 1 yıl içerisinde sonuçlanmasını beklediklerini ifade eden Çetintaş;
“Hardaliye’nin Coğrafi İşaret Süreci devam ediyor. Coğrafi işaret süreci tamamlandıktan sonra, hardaliyenin üretim standartları olacak. Herkes kafasına göre değil, standartlara göre üretim yapacak. Kırklareli Hardaliyesi önce ülkemizde sonra dünyada tanıtılacak. Kırklareli’de yılda yaklaşık 50 ton hardaliye üretilmekte. Üzüm üretimi arttırılarak, Hardaliye üretiminin de artmasını istiyoruz. Eğer hardaliyeyi iyi tanıtırsak Türkiye çapında satışı yapılabilir. Bunun yanı sıra alkolsüz olması nedeniyle Orta Doğu ülkelerinden de rağbet görebilir. Üzüm, Köfte her yerde var ama Hardaliye’nin sadece Kırklareli’de olduğunu unutmamak gerekir” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here