“Gıda da bulunan Etiketlere dikkat edin”

4
* Ramazan Ayı’nın başlamasıyla Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gıda tüketimi hakkında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Son Tüketim Tarihi, Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi Kontrolü, Ambalaj Kontrolü,  Muhafaza Şartlarını Kontrolü, Raflardaki Sıcak Kontrolü hakkında vatandaş bilgilendirilirken, Açıkta Satışa Sunulan Gıdaların Satın alınmaması konusunda vatandaşlar uyarıldı. 
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Depolanan, sergilenen ve tüketime sunulan her türlü gıda maddesinin üzerinde, niteliğini ve varsa özel saklama koşullarını, ithalat veya izin tarih ve sayısını gösteren Türk gıda mevzuatına uygun etiket bulunmalıdır” denildi. 
Ramazan Ayı nedeniyle Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi;
“Gıda etiketinde ürünün adlandırılmasına dikkat edilmeli ve içindekiler bölümü incelenmelidir. Çünkü etikette, gıda maddesinin adı, içindekiler, net miktarı, üretici ve paketleyici firmanın adı, tescilli markası, adresi ve üretildiği yer, son tüketim tarihi, tavsiye edilen tüketim tarihi, parti numarası ve/veya seri numarası, izin tarihi ve sayısı, orijin ülke, gerektiğinde kullanım bilgisi ve/veya muhafaza şartları gibi bilgilerin bulundurulması zorunludur. 
* İznine veya İthalat İznine Dikkat Edin
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen işletme kayıt ve onay numaralarına dikkat ediniz.
* Son Tüketim Tarihini / Tavsiye Edilen Tüketim Tarihini Kontrol Edin
Ürünün ambalaj üzerindeki son tüketim tarihi, tavsiye edilen tüketim tarihi ve raf ömrü dikkatle okunmalıdır. Bozulan, kokuşan, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar gören, son tüketim tarihi geçen ürünler piyasada bulunmamalı, satışa veya tüketime sunulmamalıdır.
* Ambalaj Kontrolü Yapınız
Bozulmuş, bombaj yapmış, şişmiş, delinmiş, sızıntı yapmış ambalajlı gıdalar, risk taşıyabileceğinden satın alınmamalıdır. Konserve gıda alırken, alt ve üst kapakları şişkin, kutusu hasar görmüş, kapağı gevşemiş, zedelenmiş kutuları almayınız. Küflenmiş, çürümüş, bozulmuş gıdaların hiçbir bölümü tüketilmemelidir. Çünkü küflenme, çürüme ve bozulma gıdanın bütününü olumsuz etkilemektedir.
* Muhafaza Şartlarını Kontrol Edin
Etiket üzerindeki uyarılara dikkat edilmeli ve her ürünün kendine özgü muhafaza şartlarında (sıcaklık, nem, ışık, vb…) satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilmelidir. Et ve et ürünleri, balık, süt ürünleri gibi besinlerin buzdolabında saklandığından emin olun. Satın alırken bu besinlerden herhangi bir sızıntı olmamasına dikkat edilmelidir. Dondurulmuş besin alırken en az -18 °C’de depolandığından emin olunuz. Ambalajın iç kısmında buz kristalleri olmamasına özen gösterin. Dondurulmuş ürünlerin satın alınması, taşınması ve evdeki dondurucuda muhafaza edilmesi sırasında ürünün çözündürülmemesine dikkat edilmelidir. Dondurulmuş gıdalarda soğuk zincirin kırılmamasına dikkat edilmelidir.
* Raflardaki Sıcaklığı Kontrol Edin
Soğukta muhafaza edilen gıda maddelerinin uygun şartlarda soğutulduğundan emin olunmalıdır. Soğutucu ve dondurucudaki sıcaklık ölçerler kontrol edilmelidir. 
* Açıkta Satışa Sunulan Gıdaları Satın Almayınız
 Taze meyve ve sebzeler ile teknik ve hijyenik koşullara uygun olarak satılan dökme gıdalar hariç, açıkta satılan ambalajsız gıdalar satın alınmamalıdır. Dondurulmuş gıdaları alışverişin en sonunda, ödeme yapmadan hemen önce alınız. Satın aldığınız gıdaları poşete koyarken, soğuk ve donmuş ürünler bir arada; kuru gıdaları ise ayrı paketleyin. Deterjan gibi kimyasal maddeleri gıda maddeleriyle aynı poşete koymayınız.
* Gıda Satış Yerlerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izni veya ithal izni olmayan ürünler satışa sunulmamalıdır. Depolanan, sergilenen ve tüketime sunulan her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin üzerinde, niteliğini ve varsa özel saklama koşullarını, ithalat veya izin tarih ve sayısını gösteren, Türk gıda mevzuatına uygun etiket bulunmalıdır. Satışa sunulan ürünlerin son tüketim tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Dökme olarak satışa sunulan gıdalar mevzuatına uygun olarak etiketlenmelidir. Satış koşulları, asgari teknik ve hijyenik özellikleri sağlamalı ve üründe bozulmaya yol açmamalıdır. Gıda güvenilirliği şartlarını taşıyan ürünler satışa sunulmalı ve ürünlerin bu şartları devam ettirmesi sağlanmalıdır. Ürüne özel depolama, ambalajlama ve taşıma kurallarına uyulmalıdır. İşyerinde izlenebilirliğin sağlanması için gerekli kayıtlar tutulmalıdır. İşyerinde, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatında yazılı olan faaliyet konusu dışında faaliyet gösterilmemelidir. İşyerinde gıda ile temasta bulunan tüm personelin hijyen eğitimi almaları sağlanmalıdır.” (Kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here