En yüksek fiyat artışı Kırklareli’de yaşandı

26
En yüksek fiyat artışı Kırklareli’de yaşandı

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) dün ekim ayı enflasyon değişimlerini açıkladı. Vergi indirimlerinin bitmesi, elektrik ve akaryakıt zamları giyimde sona eren indirim sezonu ekimde enflasyonun beklentilerin üstünde çıkmasına neden oldu. Aylık enflasyon yüzde 2,41 artarken yüzde 5,08 olan yıllık enflasyonda gerileme sürüyor.

Bu anlamda 26 bölge içinde aylık bazda en yüksek fiyat artışı yüzde 2,74’lük artışla Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’yi kapsayan TR21 bölgesi oldu.

Giyim ve ayakkabı grubunda aylardır süren indirim sezonu ekimde sona erdi. Aylık en yüksek artış yüzde 8,39 ile kış sezonunu zamla açan giyim grubunda yaşandı. Giyim ve ayakkabı grubundaki bu yüksek artışın aylık enflasyonu 0.59 puan artırdı. Elektrik fiyatlarına ekimde gelen yüzde 14 oranındaki zammın büyük oranda etkisiyle konut grubunda yüzde 2,21 enflasyon arttı. Konut grubunun aylık enflasyona etkisi ise 0.38 puan olarak belirlendi. Vergi indirimlerinin sona ermesi hem ev eşyası hem de ulaştırma grubunda fiyat artışlarına yol açtı. Mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indirimlerinin kalkmasıyla ev eşyası grubundaki yüzde 2,51 artış aylık enflasyonu 0.18 puan artırırken, ulaştırmada otomotivde yaşanan fiyat değişimlerinin etkisiyle artış yüzde 2,11 olarak belirlendi. Ulaştırma grubunun aylık enflasyona etkisi 0.26 puan oldu.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda da mevsimsel etkiler nedeniyle enflasyon arttı. Bu grupta eylüle göre fiyatlar yüzde 2,96 yükseldi. Böylece gıda fiyatlarındaki artış aylık enflasyonu 0.81 puan artırdı. Enflasyonu en çok artıran grup da gıda ve alkolsüz içecekler geldi. Bilgisayar, televizyon ve vcd gibi cihazlarda da vergi indiriminin sona ermesi eğlence ve kültür grubunda fiyatları yüzde 0,85 artırdı. Bunun yanı sıra lokanta ve otellerde yüzde 1,24, haberleşmede yüzde 1,21, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,93, eğitimde yüzde 0,17, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,14, sağlıkta yüzde 0,06 artış yaşandı. Ekimde hiç bir harcama grubunda fiyat düşüşü gözlenmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here