Edirne’yi sel aldı, Kırklareli duman altı

15

AMATÖR KALEM

Şenol Orhun

Kıymetli okuyanlarım, komşuya gelen sel zararı Allah’tan; bizlere gelen sigara dumanının zararı kimden. Bildiğiniz üzere kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. 2009’da yasak 2010’da sigara içmek serbest mi? Yoksa seçim arifesinde miyiz ki hükümet çıkardığı bu yasanın takipçiliğinden vazgeçti.
Sayın Valim önceki görev yerinizden sizi tanıyorum. Doğaya ve çevreye çok çok önem verdiğinizi Artvin’den ilimize atandığınızda en fazla sevinen kişilerden biriydim. Artvin’in doğasına göstermiş olduğunuz duyarlılığı, gelmiş olduğunuz günden beri devam eden yoğun çalışmanıza rağmen, sigarayla ilgili Kırklareli ve ilçelerine de duyarlılığınızı göstereceğinizden eminim.
Tütün mamulleri ve kontrol denetim ekibiniz, sigara denetimleri hakkında rapor sunuyorlar mı? Son haftalarda laçkalık almış başını gidiyor. Acaba bu laçkalık çok başlılıktan mı kaynaklanıyor? Yoksa kahvehaneler ve esnaf odalarının seçimlerinden mi kaynaklanıyor? Sayın Valim boğuluyoruz. Kontrol ekibinde bulunan 130 kişi mutlaka maaşlarını alıyorlardır. Hak ettiklerini düşünüyorlar mı?
Benim bir arkadaşımın çok sigara içen babası vardı. Sizlere ömür, vefat etti. Tarım Bağkuru maaşı varmış. Vefat ettikten sonra geriye bakkala sigara borcu kahvehaneye çay borcu bırakmış. Düşününki sigara ve çay 10 lira; ayda 300 lira, maaş 380 lira geriye mezarını yaptıracak birikim kalmıyor. Ne tuhaf değil mi?
Beyler sigara içene yapılacak ceza caydırmaz. Çünkü o cezanın 5 ve ya 6 katını sigara parası veriyor. Bu iş cezayla olmaz. Bu içmeyenlere bir saygı meselesidir. Lütfen bundan sonra duman altı kalmak istemiyoruz. Bunun çözümü bence esnaf odaları başkanlarının esnafınla bu konuyu anlayacağı şekilde konuşması gerekir. Bir de tabiî ki vicdan meselesi.
Çare: denetim ekibi özelleştirilemez mi ve ya üj bej tane saadettin tantan mı lazım?
Bu arada Sayın eski emniyet müdürümüzün de kulaklarını çınlatmış olduk.
Bütçemize de bünyemize de zarar vermeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here