“Dünya barışının anahtarı biz kadınların elindedir”

229
Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği kurulum tarihlerinden bugüne kadar
yaptıkları faaliyetleri değerlendirmek ve yapmak istedikleri
faaliyetleri tüm üyelere aktarmak amacı ile bir toplantı düzenledi.

HABER MERKEZİ
 Dostluk Evi’nde yapılan toplantıya Kırklareli Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Cemile Özeker, Başkan Yardımcısı Yıldız Helvacıoğlu ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.
Başkan Özeker, toplantıda yaptığı açıklamalarda, kuruldukları günden bugüne kadar kayıtlı üye sayılarının 46’ya ulaştığını, dernek olarak bir kaç kez toplantılar yaptıklarını, bu toplantılara katılan ve katılamayan üyelerin olduğunu söyledi. Başkan Özeker dernek olarak amaçlarının kadın dayanışmasını sağlayıp kadına istihdam sağlamak olduğunu, bu bağlamda birliktelikler sağlayarak kadınların sorunlarına beraber çözüm üretmek istediklerini belirtti.
Başkan Özeker, yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Bizim başlıca sorunlarımız arasında eğitim, sağlık, kültür, spor ve en önemlisi ekonomi bulunuyor. Birçok arkadaşımızın sosyal güvencesi yok, evde bir şeyler üretmeye çalışan hanım arkadaşlarımız çok mağdur durumdalar. İnsanlar önemlidir, ama doğuran ve üreten insan çok daha önemlidir. Bunu kabul etmemiz lazım. Dünya barışının anahtarı biz kadınların elindedir. Yeter ki hep birlikte bazı işler ortaya koyalım.”
Başkan Özeker, dernek olarak yaptıkları faaliyetleri ve bu faaliyetten elde edilen gelirleri üyelere anlattı.
* El Sanatları Kursları’nda Kırklareli Motifleri uygulanacak
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüşmeler yaptıklarını belirten Başkan Özeker, bu görüşmelerde Müdürlük ile ortaklaşa 3 Kurs Projesi gerçekleştireceklerini ifade etti. Bu projelerin kadınlara özel ve El Sanatları kapsamında olan Ebru, Ahşap ve Nakış Kursları olduğunu belirten Başkan Özeker, kurslarda Kırklareli Motifleri ile ilgili çalışmaların yapılacağını, kurs sonunda da bayanlara sertifika verileceğini söyledi.
* “Kırklareli Mutfağı Dünya’ya açılacak”
Bir diğer projelerinin Trakya Kalkınma Ajansı destekli olarak yapmak istediklerini belirten Başkan Özeker, Kırklareli yemeklerinden oluşan mutfağı ulusal ve uluslararası turizme açmak istediklerini söyledi. Bu projeyi hayata geçirmek istediklerini belirten Başkan Özeker, Kırklareli Mutfağı’nı Dünya’ya açarak bayanlara istihdam sağlayıp onlara bu konuda resmi bir sertifika kazandırmak istediklerini belirtti.
* Hanımlara özel çarşı
Hayata geçirmek istedikleri bir diğer projelerinin de “Evden Hanım Eli İle Çarşıya” isimli bir proje olduğunu belirten Başkan Özeker, hanımların evlerinde emek vererek yaptıkları ürünler için hanımlara özel bir çarşı oluşturmak istediklerini belirtti. Başkan Özeker, bunun bir örneğinin Üsküdar’da olduğunu, bu örneğin aynısının Kırklareli’ne de kazandırmak istediklerini belirterek; “Hanımların kendi ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerini kendilerine özel bir çarşıda satma imkanı oluşturacağız. Böylelikle hanımlar ev ekonomilerine katkı sağlayacaklar, bu kapsamda düzenlenen fuarlara da katılarak Kırklareli’ni temsil edecekler.” dedi.
* “Kadınlar Hamamı’nı kullanmak istiyoruz”
Yapılan toplantıda Kadınlar Hamamı’na da değinen Başkan Özeker; “Kırklareli’de bulunan tarihi hamamda beylerin kullandığı taraf aktif, ama bayanların kullanması gereken taraf çalıştırılmıyor. Bayların kullandığı kısım restore edilmiş, bayanların tarafına giriş yapılamıyor. Çünkü kullanılmasına izin verilmiyor. Kırklarelili hanımlar olarak Kadınlar Hamamı’nı kullanmak istiyoruz. Biz bu konuyu yetkili mercilere taşımamıza rağmen sonuç alamadık. Biz bunu tekrar farklı bir şekilde gündeme getirmek istiyoruz.” şeklinde konuşarak hamam işletmesini dernek olarak almak istediklerini bunun için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Bununla birlikte “Evden Hanım Eli İle Çarşıya” Projesi için İstasyon Altı Gar Binası’nı dernek olarak kullanmak istediklerini belirten Başkan Özeker, bunun içinde gerekli müracaatları yapacaklarını sözlerine ekledi.
* “Kırklareli’ne Kadın Sığınma Evi şart”
Kırklareli’de Kadın Sığınma Evi olmadığını belirten Başkan Özeker, bu konuda yetkili mercilere verilen dilekçelerinin olumlu veya olumsuz kendilerine geri dönmediğini, uzun zamandır Kırklareli’ne Kadın Sığınma Evi istediklerini belirterek bu konuda ki çalışmalara hız verdiklerini ifade etti. Yapılan toplantı kadınların dernek içi çalışmalar hakkında yaptıkları sohbetler ile son buldu.  (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here