Dikkatli gümrükçüler 28 milyon liralık vergi kaybını önledi

9
Kapıkule Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı gümrüklerde 6 ayda, 36 ayrı olayda, 141 milyon 625 bin 230 adet kaçak filtreli sigara kağıdı ele geçirildi.

 Gümrükçülerin dikkati sayesinde yakalanan bu filtreli sigara kağıtları iç piyasaya tütün doldurulup sigara olarak sürülseydi, devletin 28 milyon vergi kaybı olacaktı.
Kapıkule Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Kaptan Kılıç, yaptığı açıklamada, 2010 yılında Kapıkule Gümrük Sahası’nda 23, Hamzabeyli Gümrük Sahası’nda 8, İpsala Gümrük Sahası’nda 3, Dereköy, Pazarkule Sınır Kapıları’nda birer olmak üzere 36 ayrı olayda 141 milyon 625 bin 230 adet muhtelif sigara filtresi ve filtreli sigara kağıdı ele geçirildiğini söyledi.
Kılıç, kaçak geçirilen filtreli sigara kağıtlarının daha sonra tütün doldurularak, piyasaya sürüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:
”Filtreli sigara kağıdının gümrük vergileri açısından fazlaca bir vergi tutmadığı düşünülebilir. Ancak, filtreli boş sigara kağıdını gayri yasal yollardan Türkiye’ye sokanlar, tütünle birleştirmek suretiyle, iç piyasaya sunmaktadırlar. Bu yakalanan filtreli sigara kağıtları tütünle doldurulup, sigara halinde piyasaya sunulmuş olsaydı, gümrük ve resim vergileri bakımından 28 milyon 236 bin TL tutmuş oluyordu. Bunlar satılmış olsaydı, devletin yasal vergi kaybı 28 milyon 236 bin TL olacaktı.
Tütün ve alkol denetim altındadır. Bunun üretimini yapan ve ithal edecek olan şirketler Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan uygunluk ve işletici belgesi almak zorundadır. Yakalananların bu özelliğe taşımadığı görülmektedir. Özellikle 2010 yılının başından beri artış yaşandığını görülen filtreli sigara kağıdı müsteşarlığımızca geçtiğimiz aylarda riskli eşyalar arasına alındı.”
Kaçakçıların bir çok yol ve yöntemi denemelerine rağmen, kaçakçılıkla mücadelede en son teknolojiyi kullanarak, kaçakçıların gayri yasal yollarını deşifre etmek için uğraştıklarını bildiren Kılıç, ”Kaçakçılar akla hayale gelmedik her türlü yöntemi kullanıyorlar, ancak bizde mücadeleci birimleri olarak bütün dikkatimizi onların yol ve yöntemlerini deşifre etmeye ve tedbir almak için çalışıyoruz. Kaçakçılık normal yasal mevzuatın ihlalidir, kaçakçılıktan kazanılan para kara paradır. Bu paranın da devletin denetimi dışında olduğu için belli değildir ama aslında bilinmektedir, Kara para ve kaçakçılığın bitirilmesi için sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.