Dadaşlar hem coştu hem coşturdu

15
*Erzurum’daki Dadaşlar 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları ile
gurur ve coşkuyu bir arada yaşarken Kırklareli’deki Dadaşlar ise
kendileri için düzenlenen Dayanışma Gecesi ile bir araya gelip yine aynı
gurur ve coşku içerisinde doyasıya eğlendiler.

HABER MERKEZİ
Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği 29 Ocak 2011 Cumartesi günü “Erzurumlular Dayanışma Gecesi” programı düzenledi. Saat 18.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen geceye Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Başkan Yardımcısı Ünal Başkur, Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çakır, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Sağ, Belediye Meclis Üyeleri Beyazıt Kösten, Şenol Can, Yıldırım Koca, MHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayı Cemal Terzi, CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Merkez İlçe Başkanı Gürkan Yenerel, Akın Tekstil Sahibi Reşat Akın ve çok sayıda davetli iştirak etti.
Programın sunuculuğunu gece için Almanya’dan gelen Erzurumlu Şair Zekai Aydın yaptı. “Seslirem ya kalk gel ya da ben geleyim” şiiri ile programın açılışını yapan Zekai Aydın program boyunca da güzel şiirler seslendirerek sanatçıları sahneye davet etti.
Programda ilk olarak Kırklareli Belediyesi Halk Oyunları Ekibi folklor gösterisi gerçekleştirdi. Daha sonra Sivaslı TRT Sanatçısı Nilüfer Avcı Gündoğdu sahne alarak seslendirdiği güzel parçalar ile salondakilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Nilüfer Avcı Gündoğdu’nun sesi ile can bulan hareketli eserleri dinleyen bazı davetliler yerinde duramayarak piste fırlayıp oyunlar oynadı.
“Erzurumlular ile Kırklarelililer arasında şimdiye kadar hiçbir kayda değer sorun olmamıştır”
Programda bir konuşma gerçekleştiren Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Belediye Başkanı olarak böyle bir dayanışma gecesine davet edildiği için dernek başkanı ve yönetim kurulu üyelerine teşekkürlerini sundu. Böylesine güzel bir topluluk ile burada bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyduğunu belirten Başkan Çağlayan şöyle devam etti; “Kırklareli Belediyesi olarak Erzurumlular Kültür ve Dayanışama Derneği ile genelde hep iyi ilişkiler içinde olduk. Bu iyi ilişkilerin gelişmesinin gayreti içinde olduk. Birkaç yıldır Kırklareli’de yapılan böyle dayanışma gecelerine katkı vermenin gayreti içinde olduğumuz gibi Kırklareli’nin en önemli festivali olan Kakava Festivali’nde Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’ne Başta Cirit ve Folklor olmak üzere çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlerinde de yer vermekteyiz. Bundan dolayı da mutluyuz. Erzurumluların ve Kırklarelilerin’de özellikle Cirit’e büyük bir ilgisini görüyoruz ve teşekkür alıyoruz, her yıl festivalde Cirit’in düzenlenmesini istiyorlar. Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği bunun devamını istediği müddetçe bizde katkı vermeye devam edeceğiz. Belediye ve Dernek ilişkilerinden daha önemlisi Kırklareli’deki Erzurumlular ile Kırklarelililer arasında şimdiye kadar hiçbir kayda değer sorun olmamış, asayiş sorunu olmamıştır. Görüyorum ki çok kişi birbirleri ile yakın arkadaşlık ve dostluk duyguları içindedirler. Ben Erzurum’un vatansever, milletsever insanlarına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Başkan Çağlayan’ın konuşması sonrasında Erzurumlu Murat Balkuş “Leman Eze” Fuat Özalpoğlu “Kuş Kanat Fuat” karakterleri ile sahne alarak bir birinden keyifli ve komik espriler yapıp salondakileri kahkaha krizine soktular.
Programın devamında Erzurum Bar Ekibi sahne alarak Erzurum’un yöresel oyunu olan Bar oyununu en iyi bir şekilde gerçekleştirdiler.
“Kış Olimpiyatları’nın da Erzurum’da yapılacağına inanıyoruz”
Geceye katılan Kâğıthane Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Çakır’da konuşma yapması için mikrofona davet edildi. Hasan Çakır konuşmasının başında kendisini tanıtarak 1989 yılında İstanbul Kâğıthane Belediyesi’nde Teknik Eleman olarak işe girdiğini, bir süre İmar Müdürlüğü’nde Bölge Mühendisliği görevinde bulunduğunu, Fen İşlerinde Müdür Muavinliği ve 2 dönem Fen İşleri Müdürlüğü görevini ifa ettikten sonra 2004 Mahalli İdareler seçiminin ardından 2 dönemdir Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduğunu söyledi. Kâğıthane’de Erzurumluların yoğunlukta olduğunu belirten Hasan Çakır şunları kaydetti;
“Erzurumluların Kâğıthane’deki Hınıs Dernek Başkanı Abdul Melik Kızıltaş’ın size selamlarını getirdim. Bugünlerde Erzurumlu olarak bir gurur yaşıyoruz. 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları Erzurum’da yapılıyor. Bizler için çok güzel bir program hazırladılar. Emeği geçen herkese, başta Başbakan’ımız olmak üzere herkese buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Erzurum’umuz güzel günler yaşadı, inşallah ileride Kış Olimpiyatları’nın da Erzurum’da yapılacağına inanıyoruz. İstanbul’da kapılarımız açık, yolunuz düştüğü zaman bir hemşeriniz olarak her zaman bekleriz. Sizlere hayırlı geceler diliyorum. dernek başkanı ve yönetim kuruluna başarılar diliyorum.”
Hasan Çakır’ın konuşmasının ardından Erzurumlu TRT Sanatçısı Seda Okuyucu sahne aldı. Güzel Sanatçı seslendirdiği yöresel ezgiler ile davetlilere unutulmaz anlar yaşattı. Bir ara sahneden inerek davetlilerin yanına gelen güzel sanatçı onlar ile söylediği şarkılar eşliğinde oynadı.
Daha sonra sahneye tekrardan Murat Balkuş ve Kuş Kanat Fuat çıktı. İkinci kez sahneye çıkarak salondakileri kahkaha krizine sokan ikili şarkıda söyleyip müzikte de iddialı olduklarını gösterdiler.
“Ben sizin fahri hemşerinizim”
MHP Kırklareli Milletvekili Aday Adayı Camal Terzi konuşma yapmak için mikrofona davet edildi. “30 yıl önce tamda bugün Erzurum Araştırma Hastanesi’nde kızım yatmaktaydı. Siz Erzurumlulardan kızıma kan aldık. Benim damarlarımda Erzurum kanı var.” şeklinde kısa bir konuşma yapan Cemal Terzi; “Ben sizin fahri hemşerinizim” diyerek herkese saygılarını sundu.
Dernek Başkanı Algan’dan Kırklareli AK Partiye sitem
Gecenin finalinde “Kırklareli Damadı” TRT Sanatçısı Harun Atmaca sahne alarak bir birinde güzel şarkılar seslendirdi. Bir ara Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Algan’ı sahneye davet eden Harun Atmaca kendisinin de güzel sesi ile gecede bir parça seslendirmesini istedi. Sanatçının bu daveti kırmayarak sahneye çıkan Dernek Başkanı Algan, bir konuşma yapıp iki tane cenazelerinin olduğunu belirterek; “Allah rahmet eylesin, eğer sizleri davet etmemiş olsaydım bu geceyi iptal edecektim.” dedi. Dernek Başkanı Algan konuşmasında şunları kaydetti;
“Kırklareli Belediye Başkanıma, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcıma, Bayburtlular Vakıf Başkanıma, Erzurumluların İstanbul’daki Dernek Başkanıma ve programımıza katılarak bizlere destek veren siyasi parti temsilcilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Tüm partilerimiz temsilcilerini salonda gördüm fakat AK Parti temsilcilerimizi göremiyorum ve oy verdiğim halde programımıza katılmadıkları için çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Kırklareli’de dernek olarak üç defa dayanışma gecesi düzenledik fakat Kırklareli AK Parti temsilcileri üçünde de yanımızda olmadı. Anadolu’muzun buradan AK Parti’ye 12 Bin oyu var. 2 dönemdir AK Parti Kırklareli’den Milletvekili çıkarıyorsa bunu Anadolu insanına borçludur. AK Parti’ye Kırklareli’de destek vermemize rağmen bizi hep yalnız bırakıyorlar. Umarım şimdiden sonra davetlerimize icabet ederler.” Dernek Başkanı Algan konuşması sonrasında Erzurumlu Emrah’ın “Dedim dedi” şiirini seslendirerek salonda bulunan davetlilerden büyük alkış aldı.
Erzurumlular Dayanışma Gecesi ilerleyen saatlerde davetlilerin salondan ayrılması ile son buldu. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here