Çarşamba Pazarı’nda bu hafta vatandaşın tercihi gıda ürünlerinden yana oldu

10
Çarşamba Pazarı’nda bu hafta vatandaşın tercihi gıda ürünlerinden yana oldu

Kırklareli Çarşamba Pazarı’nda bu hafta bulutlu bir hava hakim olurken, gün içersinde zaman zaman yağan yağmur az da olsa kendini gösterdi.

Havanın ılık oluşunu fırsat bilen vatandaşlar, haftalık olağan alışverişlerini yaparak hem kendi ihtiyaçlarını karşıladılar hem de pazarcı esnafının yüzünü bir nebze de olsa güldürdüler. Vatandaşlar arasında bayanların çokluğu dikkat çekerken, özellikle fiyatları uygun olan ürünlerin alıcısı yine bu hafta fazla oldu.

Balık satışlarından memnun olan esnaf, Kırklareli halkının balık tüketimine önem verdiğini, hafta da en az bir defa çocuklarına balık yedirmeyi ihmal etmediklerini kaydettiler.

Sebze ve meyve reyonlarından da alışveriş yapan vatandaşlar, özellikle domuz gribine karşı mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveleri bolca aldı. Bu durumdan memnun olan pazarcı esnafı, bu hafta gıda bölümünde kar yaparak, günü zararsız kapamayı başardı.

Giysi bölümünde de vatandaşlar kış aylarının gelmesiyle birlikte terlik ve ayakkabı alımında da bulundu. Çeşit çeşit renk renk terlik ve ayakkabılar vatandaşların ilgi odağı olurken, yine fiyat bakımından daha makul ürünler talep gördü.

Pazarcı esnafı vatandaşın hizmetinde

Ilimizde Çarşamba ve Cumartesi günleri ayrı yerlerde kurulan pazarlarda esnaf rıskını çıkarmak için canla başla çalışıyor. Hava koşullarının günden güne kötüleşmesi pazarcı esnafının işlerini zorlaştırıyor.

Gün boyu alıcısı çıkmayan mal sahipleri soğuk havada kar yapma umuduyla beklerken evlerine üçbeş kuruş götürebilmenin savaşını veriyor. Ilerleyen günlerde havaların daha da soğuması neticesinde pazarcı esnafı,  bu durumda daha da zor günler yaşayacağını belirtiyor. Bunun akabinde pazara çıkamayan vatandaşların tercihinin ilimiz marketlerinden yana olacağını söyleyen satıcılar, hem olumsuz hava şartlarının hem de satış yapamamanın kendilerini etkileyeceğini kaydettiler.

Esnaf, işlerinin her mevsim zor olduğunu dile getiririken, bu koşullara rağmen her zaman hizmet için yerlerinde olduklarını dile getirdiler. Satışları az da olsa bugünlerine şükür ettiklerini belirten pazarcı esnafı, kendilerinin daha da zor günlerin beklediğini dile getiriyorlar. Küresel krizin etkisini, eskisi kadar olmasa da hala üzerlerinde hissettiklerinin de vurgulayan pazarcı esnafı, durumun daha iyi olmasının arzusunu duyduklarını söylüyorlar.

Gıda ürünlerinin alıcısı her daim oluyor

Gıda satan esnafın, kıyafet satan esnafa göre bu hafta daha şanslı olduğu gözlendi. Giysi, ev aksesuarları ve mutfak eşyaları satan bölümlere vatandaşlar pek uğramadı. Fiyatların pahalılığından yakınan vatandaşlar, kıyafet alışverişlerini özel günlerde yaptıklarını, bayramdan sonra giysi tezgahlarına uğrayamadıklarını söylediler.

Pazarcı esnafı umudunu yeni yıl haftasına bağlarken, hediyelik eşya satışlarının da artması bekliyor. Fakat cebinde para olmayan vatandaş, yılbaşında da alışveriş yapamayacağını, ancak geçinecek kadar paralarının olduğunu, lüks harcamalara ayıracak maddi gelirlerinin olmadığını kaydettiler.

Maaşını alan memurlar Çarşamba Pazarı’nda boy gösterirken, ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaptıkları gözlendi.

Bazı vatandaşlar pazar yerinde günü simit yiyerek geçirirken satış yapamayıp simite mecbur kalan esnaf, vatandaşın eline geçen parayla borç kapattığını böylece harcayacak paralarının kalmadığını dile getirdiler.

Pazar yerinde Kırklareli köylerinden de satış yapmaya gelen köylü bayanlar, kendilerinin yaptıkları hayvansal gıdalar ile birlikte, salça, turşu, tarhana vb ürünleri de Ilimiz vatandaşlarının hizmetine sundu.

Pazarcı esnafı her Çarşamba olduğu gibi bu hafta da yeni umutlarla tezgahlarını ekmek parası kazanmak için satacağı mallar ile süsledi. Fakat vatandaşın cebinde para olmayınca pazara olan ilgi de azaldı. Maaşlarını alanlar pazar yerine uğrarken, alışveriş yapmak yerine pazarı turlayanların sayısı oldukça fazlaydı.

Günü karsız ama zararsız kapayan pazarcı esnafı, yeni yıl arifesinden umutlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here