Büyükmandıra’da Çok Amaçlı Kültür Merkezi’nin temeli atıldı

18
* Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında “Büyükmandıra ve Malko Tarnovo Belediyelerinde Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Yatırımları” isimli Büyükmandıra Belediyesi tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan hibe olarak kazanılan projenin açılış töreni 12 Eylül 2014 Cuma günü Büyükmandıra’da yapıldı.
HABER MERKEZİ
Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında “Büyükmandıra ve Malko Tarnovo Belediyeleri’nde Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Yatırımları” isimli Büyükmandıra Belediyesi tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan hibe olarak kazanılan projenin açılış töreni 12 Eylül 2014 Cuma günü Büyükmandıra’da yapıldı.
Törene;  Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, CHP Babaeski İlçe Başkanı Fikri Karaca, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Malko Tarnovo Belediye Başkanı İliyan Yanchev, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Evrensekiz Belediye Başkanı Mustafa Nalbant, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Kofçaz Belediye Başkanı Mehmet Balcı, İnece Belediye Başkanı Şahabettin Vardar, Babaeski Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Köşe yazarımız Özkan Başaran ve Büyükmandıralı vatandaşlar katıldı.
Tören Saygı Duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Törenin açılış konuşmasını Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez yaptı. Başkan Balyemez konuşmasında şunlara yer verdi;
“Belediyemiz tarafından yapılacak olan Çok Amaçlı Kültür Merkezi Binası temel atma törenine hoş geldiniz. Öncelikle projenin gerçekleşmesinde emeği geçen merhum Belediye Başkanımız Mehmet Şükrü Çölgeçen’e teşekkür ediyor, saygı ile anarak Allah’tan rahmet diliyorum. Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği programı kapsamında “Büyükmandıra ve Malko Tarnovo Belediyelerinde Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Yatırımları” isimli Belediyemiz tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan hibe olarak kazanılan projede Belediyemizin lider partner, Bulgaristan’ın Malko Tarnovo Belediyesi’nin ortak partner olarak yürüttüğü projede belediyemiz tarafından 400 metrekare yüzölçümlü çok amaçlı kültür merkezi binası yapılacaktır. Proje bütçesi 166.023,43 Euro’dur. Proje ortağımız Malko Tarnovo Belediyesi tarafından da Malko Tarnovo’da şehir parkı yapılacaktır. Kültür Merkezi binasının 30.07.2015 tarihine kadar bitirilmesi planlanmaktadır. Projenin temel amacı Büyükmandıra Belediyesi ve Malko Tarnovo Belediyesi’ndeki ortak doğal, kültürel değerleri ve tarihi mirası verimli kullanarak ve koruyarak yaşam kalitesini arttırmaktır. Yapılacak Kültür Merkezi Binası ile vatandaşların ve misafirlerin kültürel mirası ve doğayı kullanmalarına imkan sağlanması, Büyükmandıra ve Malko Tarnovo yerel yönetimlerine destek olunması, kültürel ve çevresel mirasa bağlı turistik yerlerin gelişiminin artması, kurumlar arasında ortak tarihi ve kültürün farkında olarak kültürel işbirliğinin teşvik edilmesi ve Büyükmandıra ve Malko Tarnovo’daki yerel kültüre ve doğal mirasa ek değer katması ve turist sayısını arttırılması hedeflenmektedir. Proje sonucunda; Büyükmandıra Beldemizin kültürel mirasını ve doğal zenginliğini sunacak çok amaçlı kültür merkezi inşa edilmiş olacaktır. Sınır ötesi belediyeler Büyükmandıra ve Malko Tarnovo’daki yaşam standartları ve kültürel mirası sunma kapasitelerinin ve beldenin çekiciliğinin arttırılması planlanmıştır. Kültür Merkezi Binası ile beldemizdeki kültürel etkinlikler arttırılacak, okullarımıza kültürel ve sportif aktiviteleri için alan yaratılmış olacak ve vatandaşlarımıza yönelik sosyal ve kültürel toplantı ve aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanacaktır. Kültür Merkezi Binasının beldemize hayırlı ve uğurlu olmasını, Allah’ın izni ile projemizin gerçekleşerek, kültür merkezinin tamamlanmasını diliyor, katılımınız için teşekkür ediyorum.”
* “Birlikte yeni projeler yapacağız”
Başkan Balyemez’in konuşmasından sonra Malko Tarnovo Belediye Başkanı İliyan Yanchev konuşma yaptı. Belediye Başkanı Yanchev konuşmasında; “Sayın Kaymakamım, Belediye Başkanı Arkadaşlarım ve Sayın katılımcılar; hepinizi tebrik ediyor hoş geldiniz diyorum. Bugün bu projenin açılışına katılmak benim için büyük bir jest oldu. Bu projeyi 1 sene önceden planlamıştık. Rahmetli Başkanımızı da anıyorum. Halk için bir iş yapıp, halkımızı teşvik edip, bu kültür varlıklarımızı korumak için bu proje bizim için büyük bir başarı ve onurdur. 2 komşu belde olan Alpullu ve Büyükmandıra ile birlikte çalışmamız güzel bir tesadüf oldu. Birlikte yeni projeler de yapacağız. Bu sebeple Türkiye’de çok güzel arkadaşlar edindim. Belediye Başkanlarınızın kıymetini bilin ve onlara destek verin. Teşekkür ederim.” Dedi.
Belediye Başkanı Yanchev’in konuşmasının ardından dualar eşliğinde kurban kesildi. Kurban kesiminin ardından Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez ve Malko Tarnovo Belediye Başkanı İliyan Yanchev, protokol ile birlikte açılış kurdelesini kestiler. Kurdele kesiminin ardından katılımcılara ikram olarak ayran ve pilav dağıtıldı.  (Özkan Başaran)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here