Bulgarca Kursu’na katılanlar Sertifikaları’nı aldı

18
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi A.S.O. Müdürlüğü tarafından 24 kursiyerin katılımı ile 03 Mayıs 2010 tarihinde başlayan Bulgarca Kursu, 20 Temmuz 2010 tarihinde sona erdi.

HABER MERKEZİ
 Halk Eğitim Merkezi A.S.O. Müdürlüğü tarafından açılan Bulgarca kurusuna katılan 24 kursiyerden 18’i sertifika almaya hak kazandı.
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayati Çapa amaçlarının halka ömür boyu eğitim ilkesini gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan toplam 230 kurstan 55 tanesinin devam ettiğini ifade eden Çapa; “Özellikle Kırklareli E Tipi Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların mesleki alanda 50 tane kursu başarıyla bitirip geride bıraktı. Okuma yazma alanında 50 tane kursumuzu tamamladık. 3 bin civarında okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza belge verdik” dedi.
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ruhi Kaynar kursiyerleri tebrik ederek şunları kaydetti; “Verdiğiniz emekler ile kazanılan sertifikaları takdim etmek, sertifikaların verilişini bizi izleyenlerle birlikte paylaşmak güzel olduğunu düşünüyorum. Böyle bir güzel etkinliği daha çok kursiyerler ve daha çok katılımcıyla paylaşılmasıdır bizim asıl arzu ettiğimiz.”
Halk Eğitim Merkezi Bulgarca Kurs Öğretmeni Nizamettin Mutlu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“Günümüzde sosyal ve ekonomik koşullar milletler ve kişiler arası ilişkilerde iletişim aracı olarak dillerin önemini günden güne artırmaktadır. Dinamik çağımızda yalnız bir dil bilmek iletişim sınırlarını zorlamaktadır. Batı komşumuz Bulgaristan ile de ticari sosyal ve kültürel ilişkilerimiz her geçen gün genişleyerek ilerlemektedir. Yeni konjonktürde doğan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla bu kurs düzenlenmiştir.
Program ilk defa Bular dili ile karşılaşacak kursiyerler için temel oluşturacak bir ön hazırlık niteliğindedir. Bulgarcanın Slav dil grubunda yer alması ve Kiril Alfabesi ile yazılması bizim tanıdığımız Latin alfabesinden uzak, bazı harflerin ise tamamen yabancı oluşu nedeniyle ayrı bir güçlük oluşturmaktadır. Belirtilen sebeplerden dolayı harflerin işlenişi tek tek birçoğu da gruplar halinde işlenecek şekilde düzenlenmiştir. Diğer yandan Türkçede olmayan ‘Eril orta ve Dişil Cinsiyet’ farklılıkların oluşu Programın temposunun düşmesine konuların özümseyerek işlenmesi zaruretini getirmiştir. Ayrıca Bulgar dilinde Türkçeye kıyasla çoğul eklerinin çokluğu itilaf ve ikilem yaratmaması kaçınılmazdı. Program Türkçe ve Bulgarcanın benzer ve ortak yönleri kıyaslanarak farklılıklar ortaya çıkarılarak öğrenmeyi sağladık.
Birinci Basamak programının amacı çağdaş Bulgar dilinin özelliklerini kavramak, Bulgar alfabesinin temel ve el yazısı harflerini tanımak, bu harflerle okuyup yazabilmek, kısa basit diyaloglar kurabilmek, seviyeye uygun, kelime, cümle ve metinleri tercüme edebilme, temel iletişim becerilerini kazanmaktı.
Çalışmalarımızda görsellerin İnsan beyninin algılamasında % 75 etkiye sahip olduğu, güçlü etkisine dayanarak, kelime hazinesini kısa yoldan en hızlı geliştirme yoluna gidilmiştir. Çünkü bu kursa katılan kursiyerlerimiz ilk defa Bulgar dili ile karşılaşmaktadır. Belirli bir pasif sözcük dağarcığı oluşmadan aktif konuşmalara geçmek imkansızdır. Program bilinenden bilinmeyene doğru spiral şeklinde ilerlemektedir.
Kurs süresince basit okuma parçaları okunarak ve okutularak telaffuzun gerçeğe yakın olması çalışmalarına önem verilmiştir. Amacımız kursiyerlerimizi cesaretlendirerek pasif halden aktif konuşmaya çabalayan ve konuşan hale getirmekti.
Öğrenmek sadece bir konuda bilgi sahibi olmak değildir, aynı zamanda bu bilgileri farklı durumlarda kullanabilme eylemidir. Mevlana’nın dediği gibi "Bir mum, diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından hiçbir şey kaybetmez. Işık yaymanın da iki yolu vardır.
Ya mum olursun ya ayna, dil sevgiyle öğretilir. Sevginin olmadığı yerde başarı da yoktur. Bir Çin atasözü şöyle der: "Dünyada kusursuz iki insan vardır. Biri ölmüştür öteki ise doğmamıştır."
Son olarak da konuşmamı Konfüçyüs’ün ünlü sözleriyle tamamlıyorum " Bilgi insanı kuşkudan, iyilik acı çekmekten, kararlı olmak da, başarısızlıktan kurtarır."
Program Bulgarca şiirlerin okunması ve şarkıların söylenmesiyle devam etti. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ruhi Kaynar, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hayati Çapa, Mili Eğitim Şube Müdürleri ve kursiyer yakınları katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here