Balkanlar’dan gelen soğuk hava etkili oluyor Donmaya başladık

40
* Kırklareli bugünden itibaren soğuk havanın etkisi altına girecek. Bugün başlayacak kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığı eksi değerlere düşerken, Kar yağışı hafta sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Dün sabah saatlerinde kuvvetli yağmurun ardından rüzgarın sert esmesiyle birlikte hissedilen sıcaklık değerleri düşüş yaşanırken, vatandaşlar zor anlar yaşadı. 
HABER MERKEZİ 
Balkanlar’dan gelen soğuk havayla birlikte 2014’ün son günü ile yeni yılın ilk günlerinde Kırklareli’de kar yağışı ve soğuk hava etkili olacak. Meteoroloji’nin yaptığı son değerlendirmeye göre bugün başlayacak kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığı eksi değerlere düşerken, yeni yıla gireceğimiz Çarşamba günü (yarın) ise Kırklareli’de yoğun kar yağışı bekleniyor. Bugün Kırklareli’de en yüksek 1 derece olurken, en düşük hava sıcaklığı ise -2 derece ölçülecek ve sıcaklığın düşmesiyle birlikte öğleden sonra yağışın kara dönüşmesi bekleniyor. 
* Yılın son günü yoğun kar var 
2014 yılının son günü olan 31 Aralık 2014 Çarşamba günü Kırklareli’de yoğun kar yağışı bekleniyor. Çarşamba günü hava sıcaklığında düşüşler devam ederken, gündüz en yüksek hava sıcaklığı eksi üç derece olması beklenirken, gece sıcaklığının eksi beş derece olacak. 
* Haftanın en soğuk günü Perşembe günü olacak 
Kırklareli’de bugün düşeşe geçecek sıcaklıkla birlikte haftanın en soğuk günü Perşembe günü olacak. Perşembe günü gündüz -5 derece olacak sıcaklıkla birlikte kar yağışı beklenmezken, Cumartesi günü kar yağışını tekrar başlaması bekleniyor. 
* Cuma gününe kadar rüzgar kuvvetli esecek 
Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girecek olan Kırklareli’de rüzgarda etkili olacak. Zaman zaman fırtınaya dönüşmesi beklenen rüzgarla ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğünden şu açıklama yapıldı;
“Marmara: 30 Aralık 2014 Salı günü (bugün) sabah saatlerinden itibaren kuzeydoğudan 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/s) kuvvetli fırtına bekleniyor. Çarşamba günü (31 Aralık 2014) ilk saatlerde kuzeydoğudan 8 ila 10 kuvvetinde tam fırtınaya (80-100 km/s) dönüşecek olan rüzgar, Perşembe günü (01 Ocak 2015) akşam saatlerinde etkisini azaltacak. Kuzey Ege: 30 Aralık 2014 Salı günü sabah saatlerinden itibaren kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (60-75 km/s) fırtına bekleniyor. Aynı gün (30 Aralık 2014) akşam saatlerinde kuzeydoğudan 8 ila 10 kuvvetinde tam fırtınaya (80-100 km/s) dönüşecek olan rüzgar, Cuma günü (02 Ocak 2015) sabah saatlerinde etkisini azaltacak. Batı Karadeniz: 31 Aralık 2014 Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren kuzeydoğudan 8 ila 10 kuvvetinde (80-100 km/s) tam fırtına bekleniyor. Tam fırtına Perşembe günü (01 Ocak 2015) akşam saatlerinde etkisini azaltacak.” 
* Meteoroloji’den Son Dakika Kuvvetli Kar Yağışı Uyarısı 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sitesi’nden son dakika kuvvetli kar yağışı uyarısı yaptı. Yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi;
“Yurdumuzun batı bölgelerinde başlayan yağışların, bu gece saatlerinde Marmara ile Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şekline dönüşeceği tahmin ediliyor. 
Kar yağışının 30.12.2014 Salı Günü, Marmara, Batı Karadeniz, Kuzey Ege, Eskişehir ile Ankara’nın kuzey ilçelerinde, 31.12.2014 Çarşamba Günü ise; karla karışık yağmur ve kar yağışlarının Marmara, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Kuzey ve İç Ege ile Eskişehir ve Isparta çevrelerinde görüleceği tahmin ediliyor.
İstanbul’da bugün (29.12.2014) kuvvetli Lodos ile yağmur şeklinde devam eden yağışın, öğleden sonra Lodos’un Karayele dönmesiyle, hava sıcaklığının hissedilir derecede azalacağı ve yağışın yarın (30.12.2014) sabah ilk saatlerinden itibaren kuvvetli (70-90 km/saat) Poyraz’la birlikte karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı ve gün boyu etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor. İstanbul’da kar yağışının, Çarşamba günü (31 Aralık 2014) öğle saatlerinden itibaren tekrar karla karışık yağmur şekline dönüşmesi bekleniyor.
Bugün (30 Aralık 2014 Salı); görülecek kar yağışlarının kuvvetli Poyraz fırtınası ile birlikte Marmara’nın Güney ve Doğusu (Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya), Batı Karadeniz’in İç Kesimleri (Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu ile Zonguldak, Bartın ve Sinop’un İç Kesimleri) ile Eskişehir ve Kütahya çevrelerinde yer yer yoğun olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli kar yağışı ve Poyraz fırtınasının neden olabileceği, tipi şeklinde kar yağışı, kara, hava ve deniz ulaşımında aksamalar, buzlanma ve don olayı, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.” (Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here