30 bin Bodur Elma Fidanı toprakla buluşacak

17
* Kırklareli Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı; ”Dünyada elma üretiminde ülkemiz, Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırayı almaktadır”

HABER MERKEZİ
Kırklareli’nde, 30 bin bodur elma fidanı toprakla buluşacak. Kırklareli Tarım Müdürü Erdinç Yazıcı yaptığı açıklamasında, 300 dekar alanda uygulamaya konulacak bodur elma yetiştiriciliği projesiyle yılda bin 50 ton üretim gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
Bin 50 ton ürünün 2009 yılı fiyatları ile değerinin 787 bin 500 lira olduğunu ifade eden Yazıcı, dikilen fidanların 8 yıldan sonra iklim ve bakım şartlarının uygun olması halinde dekar başına yıllık bin 500 kilogram ürün verebileceğini belirtti.
Bodur elmadan elde edilen gelirin çiftçilere büyük ekonomik katkı sağlayacağını vurgulayan Yazıcı, projenin, merkezde 7 köy, Babaeski’de 12, Lüleburgaz’da 18, Pehlivanköy’de 1 köy olmak üzere toplam 38 köyde uygulanacağını ifade etti.
Ülkede öncelikli yetiştirilen meyvelerden biri olan elmanın bugün dünyanın pek çok yerinde ekonomik olarak yetiştirildiğini anlatan Yazıcı, bu ürünün alternatif ürünlere göre kar marjının yüksek olması nedeni ile Kırklareli’nde elma alanlarının artırılması yönüne gittiklerini bildirdi. Yazıcı, şöyle devam etti:
”Yarı bodur elma yetiştiriciliğinde ağaçlar küçültülerek birim alana daha fazla ağaç dikilmesi sağlanmakta ve birim alandan alınan ürün miktarı da artırılmaktadır. Bu tip yetiştiricilikte ağacın ürüne yatması çabuk olmakta, kısa sürede ürün alınmaya başlanmaktadır.
Bu da yatırımı kısa vadeli kılarak, sermayeye dönüşüm sirkülasyonunu hızlandırmaktadır. Ayrıca modern tarım tekniklerinin kültürel uygulamaları ile birim alandan elde edilen verim artışı yanında iç ve dış pazarda en yüksek fiyatla satılabilecek yüksek kaliteli standart çeşitler elde edilebilmektedir. İlimiz, ekolojisinin ve arazi yapısının elverişliliği nedeni ile elma üretiminde önemli bir yer almaya adaydır.”
Türkiye’de 2009 yılında 2 milyon 782 bin 365 ton elma üretildiğini ifade eden Yazıcı, Çin’in 27 milyon 865 bin 953 ton, Amerika’nın da 4 milyon 237 bin 730 ton elma ürettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
”Dünyada elma üretiminde ülkemiz, Çin ve ABD’den sonra üçüncü sırayı almaktadır. Eğer Kırklareli’nde 300 dekar alanda uygulanacak proje, ülkemizde örnek gösterilip yaygınlaştırılırsa dünya elma üretiminde ikinci sırayı alacağımıza inanıyorum. Üretim artırıldıkça, ihracat da artacaktır.” aa

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here