“3 bin 500 dönüm arazi kumla kaplı”

6
* Vali Şahin; “16 köyde toplam 3 bin 500 dönüm arazi, yaklaşık 1 metre kumla kaplı” dedi.
HABER MERKEZİ
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentteki nehir taşkınları dolayısıyla 16 köyde toplam 3 bin 500 dönüm arazinin yaklaşık bir metre kumla kaplı olduğunu söyledi. 
Şahin, Avrupa Birliği Günü kapsamında kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıda, gazetecilerin sorusu üzerine, taşkınların, nehirdeki kumların tarlalara dolmasına neden olduğunu belirtti.
Tarlalardaki kumun temizlenmesi için çaba harcadıklarını ifade eden Şahin; "Kumların temizlenmesi için henüz bir meblağ gelmedi ama geleceği ifade edildi. Miktarda anlaşma sağlandı hemen hemen. Şu anda 3 dozer, bir kepçe ile kumların temizlenmesi, kaldırılması ve toprakla ürünün veya tahılın buluşmasını sağlama çalışmaları devam ediyor" dedi.
Şahin, tarlalardaki kumu, taşkının ardından oluşan göletlere dolduracaklarını dile getirdi. Taşkınlar dolayısıyla yaklaşık 20’ye yakın gölet oluştuğunu aktaran Şahin, şöyle devam etti:
"16 köyde toplam 3 bin 500 dönüm arazi, yaklaşık bir metre kumla kaplı. Bunları taşkının ardından oluşan göletlere dolduracağız. Vatandaşlarımız geçimlerini arazilerine bağlamıştır. Biz de onlara yardımcı olacağız. Bu temizleme işini inşallah 15-20 gün içerisinde tamamladığımızda vatandaşlarımızın pek kaybı olmayacak. Uzunköprü, Meriç ve Edirne merkezde toplam 16 köyün kum temizlemesini yapacağız. Merkezde de bin 600, bin 700 dönüm arazi şu anda kum altında."
Şahin, kum temizleme işleminin maliyetinin oldukça yüksek olduğunu vurguladı. Köydeki vatandaşların gelir kaynağını toprak olduğunu ve bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:
"Köylü toprağından koptuğunda adeta devletten kopmuş gibi olur. O vesileyle onları toprakla bir bütün kabul etmek lazım. Zaten sağ olsun hükümetimiz bu konuda gerekli yazılarımıza cevap verdi ve gerekli desteği sağladı. Sağ olsun Sayın Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun da büyük gayretleri oldu." (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here