140 yıllık Dibek Kahvesi Tescilli Marka oldu

49
Kırklareli merkez ilçede 140 yıl önce Saka Ailesi tarafından, Kara Fırı’nda..
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede 140 yıl önce Saka Ailesi tarafından, Kara Fırı’nda (Odun Ateşi)  kavrulan çekirdek kahve, taş dibek içerisinde demir tokmakla dövülerek toz haline getirilmiş ve müşterilerine “Dibek Kahvesi” olarak sunulmuştu. 
Kırklareli’de ağalar, paşalar, mebuslar ile genç yaşlı halkın her kesiminden insanın buluşma adresi olan “Dibek Kahvesi” Saka Ailesi varisleri tarafından 2007 yılına kadar nesilden nesile aralıksız müşterilerine aynı lezzeti sunmuş. 
Dibek Kahvesi’nin son temsilcileri 1970’li yıllarda Emin Saka, ardından da Emin Saka’nın oğlu Ali Saka olmuş. Ali Saka’dan sonra ailede 140 yıllık bu geleneği sürdürecek kimse kalmayınca Dibek Kahvesi’nin son temsilcisi Ali Saka Dibek Kahvesi’ni Ahmet Akansu’ya devretmiş ve Dibek Kahvesi 140 yıl sonra aileden çıkmış.
Dibek Kahvesi’nin yeni temsilcisi Ahmet Akansu öncelikle Dibek Kahvesi’ni Kırklareli Taksi Durağı’nın karşısında bulunan pasajda ki köhne dükkandan kurtarıp, tarih kokan bu işletmeyi, tarihi Hızırbey Külliyesi’nin yanına taşıdı. Müşterilerine yeni yerinde hizmet vermeye başlayan Akansu geçtiğimiz günlerde tarihi Dibek Kahvesi’ne Türk Patent Enstitüsü’nden Marka Tescili yaptırdı.
Dibek Kahvesi Sahibi Ahmet Akansu ile iş yerinde sohbet ettik, Dibek kahvesi ve Dibek Kahvesi Kültürü ile ilgili bilgiler aldık. Akansu sözlerine; “ Biz misafirlerimize kahve ile birlikte birkaç yudum mutluluk ikram ederiz.”  diyerek başladı.  Akansu açıklamalarına şöyle devam etti; “Dededen toruna 140 yıllık geçmişi olan Dibek Kahvesi’nin özelliği ilk yılından bu güne kadar, dededen toruna  hiç değişmeden gelen farklı lezzeti  onu  her daim aranır kılmış. Bizde son temsilci Ali Saka’dan kahvenin pişirilmesi ile ilgili formülü aldığımız şekli ile müşterilerimize sunuyoruz. Beyaz Peynir ve Hardaliye Kırklareli için ne ise, Dibek Kahvesi de odur. Bunlar Kırklareli’nin en önemli tanıtım değerleridir.  Bende bu değere sahip çıkmak adına Dibek Kahvesi’ni markalaştırdım. En büyük mutluluğum bunu benden sonra ki nesillere marka olarak bırakmak olacak. Kırklareli Dibek Kahvesi artık Kırklareli’nin öz malı oldu. 
İş yerimize gelen müşterilerin %70’i Kırklareli dışından gelen insanlar. Kırklareli’ye gelip Dibek Kahvesi içmeden gitmiyorlar. Bir de Dibek Kahvesi’ni farklı kılan sadece lezzeti değil. İş yerimizde uyguladığımız davranış standardının da bunda katkısı büyük. Bürokrat, esnaf, Üniversite öğrencisi ve çocuk. Hepsi bir arada oturup kahve içiyorlar. Kimse kimseden rahatsız olmuyor. Davranış standartlarımıza uymayan bir daha iş yerimize gelemiyor. Çünkü bunun önlemini alıyoruz. 16 yaşından 70 yaşına kadar müşterilerimiz var.  Gezginler, yazarlar, profesörler ve gurmeler Kırklareli’ye gelerek Dibek Kahvesi’ni arıyorlar. Hepsi de kahvemizi içtikten sonra böyle bir lezzeti başka yerde tatmadıklarını söylüyorlar ve kahvemizin 140 yıllık mistik havası onları yeniden kahvemizi içmeye getiriyor. Bu da benim için büyük bir mutluluk oluyor. Biz misafirlerimize Dibek Kahvesi ile birkaç yudum mutluluk ikram ediyoruz. Onlarda Kırklareli’ye bir hoşsada bırakıyorlar” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here