Zirvedekilerden öğrencilere meslekleri konusunda ipuçları

8
* Kırklareli Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” Konferansı’nda öğrenciler mesleklerinin zirvesindekilerle buluştu.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından düzenlenen “Zirvedekilerle Buluşma” konulu konferansın 5’ncisi 11 Nisan 2012 Çarşamba günü saat 10.00’da Kırklareli Halk Eğitim Merkezi’nde verildi.
Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın ve Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü M. Serkan Dündar’ın konuşmacı olarak katıldığı panele, Kırklareli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Yüce, Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi, Kırklareli Fen Lisesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi (TOBB) 9. Sınıf öğrencileri katıldı.
* “Psikoloji Bölümü okuması zevkli, kolay ve ilgi çekiyor”
Kırklareli Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) Müdürü Dündar İnsanların hayatlarında yaşadıkları olumlu ya da olumsuz yaşantılarından dolayı psikolojik desteğe ihtiyaç duyabileceklerini belirterek şunları söyledi;
“Branşım Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık. İldeki psikolojik danışma hizmetleri koordinasyonları sağlama üzerine kurulmuş bir birimdir. Bu birim aynı zamanda o konudaki rehber öğretmenleriniz ve okul idaricilerinizle iş birliği içersinde çalışır. Yaşanan bazı olumlu ya da olumsuz yaşantıları olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Bu gibi durumlarda her insan psikolojik desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Rehberlik Araştırma Merkezi’nde 3 yaşından 12. Sınıf’a kadar öğrencilerimize psikolojik desteği sağlamak için kurulmuş bir kurumdu. Psikoloji Bölümü okuması zevkli, kolay ve ilgi çekiyor bu sebepten ötürü Psikolojik Danışmanlık son yıllarda öğrencilerimiz tarafından çok ilgi duyulan bir meslek. Bu alandan mezun olan arkadaşlarımız daha kolay istihdam sağlanıyor. Üniversitede bu bölümü okurken Ruh Sağlığı Dersleri daha fazladır. Türkiye’de bu bölüm sadece 52 üniversitede var. Rehberlik Araştırma Merkezi’nde 2 branş var biri Psikolojik Danışman diğeri Özel Eğitim Öğretmenliği.”
* “Cumhuriyet Başsavcılığı bir meslek değil yaşam tarzıdır”
Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Savcılık Mesleği’nin devletin denetim mekanizması olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Cumhuriyet Başsavcısı olmak için ilk önce Savcı sonra Başsavcı olabilmeniz gerekiyor.
Lise’den sonra Hukuk Fakültesi’ni bitirmek, ardından ÖSY’nin yapmış olduğu sınavı kazanıp 2 yıl eğitim sürecine girmeniz gerekiyor. Belli bir süre stajlık döneminiz var staj döneminden sonra tekrar sınava giriyorsunuz ve savcı olarak atanıyorsunuz. Başsavcı devlet memuru değildir. Cumhuriyet Başsavcısı yargının soruşturma bölümünde görevlidir. Toplumun düzenini bozan her türlü eylemleri engellemek Cumhuriyet Başsavcısı’nın görevidir. Savcılık makamı devletin denetim mekanizmasındır. Savcılık mesleği çok zevkli aynı zamanda fedakârlık isteyen bir meslektir. Mesai saatim bitti diyip kenara çekilemezsiniz, günün her saati sizi bir olaya çağırabilirler bunun için hayatınızdan ailenizden biraz fedakârlık yapmanız gerekiyor. (ş)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here