Zirai Mücadele ilaçları zehirlenmelere neden oluyor

14
Kırklareli Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Zirai Mücadele İlaçları’nın, insanların çevresinde bulunan büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanlarında ani ve yavaş zehirlenmelere neden olabildiği bildirildi.
HABER MERKEZİ 
 
Bazı Zirai Mücadele İlaçları’nın çiftlik hayvanlarının yağ, süt, et ve yumurta gibi ürünlerinde de birikebilme özelliği bulunduğu ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Bal arıları ve faydalı böcekler olarak bildiğimiz arıcıklar da zirai mücadele ilaçlarından etkilenmektedirler. Bu nedenle bal arılarına daha az zararlı olan ve etki süresi kısa olan ilaçların seçimine dikkat edilmelidir. İlaçlamaların bitkilerin çiçekli olmadıkları devrede yapılmalıdır. Ayrıca faydalı böceklere az zararlı olan ilacın seçimine özen gösterilmelidir. Kuşlar ve yaban hayvanları da ilaçlı yemleri yiyerek, çevreye uygulanmış zirai mücadele ilaçları ile doğrudan temas ederek etkilenirler. Zirai mücadele ilaçları çeşitli yollarla balıkların yaşadığı sulara ulaşabilmektedirler. Bu durum bu canlıların kitle (toplu) olarak ölümüne sebep olmaktadır.
* Zirai Mücadele İlaçları’nı nasıl kullanmalıyız  
Zirai mücadele ilacını uygulamaya karar verince mutlaka ilk önce ilacın üzerindeki etiketi okumak gerekir. İlacın etiketinde tavsiye edilen zararlı, kullanım dozu, son ilaçlama ile hasat arasındaki süre ve ilacın zehirliliği gibi bilgiler bulunur. Zirai mücadele ilacını tavsiye edildiği zararlıya, doğru zamanda, doğru ürüne ve doğru miktarda kullanılması hem insanlar, hem diğer canlılar ve çevrenin zarar görmemesi için önemlidir. Üründe ilaç kalıntısı olmaması için son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süreye uyulmalı ve tavsiye edilen dozun üzerinde ilaç kullanılmamalıdır. Bu durum, kalıntı, bitkinin zarar görmesinin yanı sıra zararlı, hastalık veya yabancı otlara karşı dayanıklılık kazanmasına da neden olur. İlacı hazırlarken veya kullanırken uygulayıcılar mutlaka eldiven, maske, koruyucu gözlük, şapka, çizme, koruyucu elbise giymelidirler.
* Zirai Mücadele İlaçları kullanmadan önce neler yapılır?
Zirai Mücadele İlacı kullanmadan önce, ilaç kullanmayı düşündüğümüz tarlada zararlı, hastalık ve yabancı ot  yoğunluğuna bakmalıyız. Eğer tarımsal ürünlere zarar verecek oranda zararlı, hastalık ve yabancı ot varsa ve bunları önlemek için zirai mücadele ilacının kullanımının dışında başka bir mücadele şekli yoksa, ilacın o devrede bitkiye uygunluğu ve zamanı uygunsa zararlılar da   yoğunsa o zaman zirai, ilaç kullanabiliriz. Ayrıca en yakın Zirai Mücadele Teşkilatından bu konu ile ilgili bilgi alınmalıdır. Tarımsal üretim yapılan alanda çok düşük oranda zararlı, hastalık ve yabancı ot görüldüğünde, ilaçlama maliyetinin ne olacağı hesaplanmadan ilaçlamaya karar verilmemelidir.Ayrıca ilaçların bilinçsiz ve hatalı kullanımı sonucu ürünlerde kalıntı problemi ortaya çıkmaktadır.
İlaç Seçimi Nasıl Yapılmalıdır: Hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı kullanılacak zirai mücadele ilacı konusunda mutlaka Tarım Teşkilatından yeterli bilgi alınmalıdır. İlaç seçiminde uyulması gereken hususlar şunlar olmalıdır. İnsan ve çevre için en güvenlisi. İnsan, hayvan ve çevreye en az yan etkili fakat hedef zararlıya en etkili. Son ilaçlama ile hasat arasında bırakılması gereken süre en kısa olan.
Ne zaman ilaçlama yapılmalı: İlaçlama zamanı iyi belirlenmelidir. İlaçlama tarla veya bahçemizdeki zararlının salgın yapmadan ve en hassas döneminde yapılmalıdır.                            
* İlaçlama yapacağımız gün hava koşulları uygun değil ise şu sakıncalar ortaya çıkar:
İlaçlama yapacağımız gün hava yağışlı ise yağmur zirai mücadele ilacının yıkanmasına neden olur.
Hava sıcaklığı düşük ise, uygulanan ilacın bitkiler tarafından alımı zorlaşır. Beklenen sonuç alınamaz.
Hava sıcaklığı yüksekse, yüksek sıcaklıklar ilacın buharlaşmasına neden olur. İlacın sıvı kısmı buharlaştığından ilaç bitkilerde yakmaya neden olur.
* İyi bir ilaçlama yapmak için: Günün serin olduğu sabah ve akşamüzeri saatlerinde ilaçlama yapmalıyız. Rüzgarsız ve yağışsız havada ilaçlama yapmalıyız. Eğer rüzgarlı havada ilaçlama yapmak zorunda isek ilaçlama sırasında rüzgarı arkaya almalıyız.
* Alacağımız zirai mücadele ilacında nelere dikkat etmeliyiz?
Etiketi olmayan ilaçlar satın almamalıyız. Zirai Mücadele ilacı yetkili Zirai Mücadele İlaç Bayiinden reçete ile alınmalıdır. Bayiden akmış, sızıntı yapmış, ambalajı bozulmuş, raf ömrü dolmuş ilaç kesinlikle almamalıyız. Güneşi ışığına doğrudan maruz kalmamış olmalıdır. 
* Zirai mücadele ilacının kullanıma hazırlanmasında dikkat edilecek hususlar: İlacın bir hastalık veya zararlıya karşı kullanılmak üzere hazırlanması yapılmadan önce etiketi iyice okunmalıdır. İlaç hazırlanmadan önce lastik eldiven, koruyucu elbise, gözlük ve maske kullanılmalıdır. İlaç hazırlama yerleri mutfak, ahır ve yem depoları gibi yerler olmamalıdır. İlaç hazırlama yerlerinde havalandırma tertibatı mutlaka olmalıdır. Önerilen doza mutlaka uyulmalıdır.  İlaç etiketinde yazılı bulunan kültür bitkisine uygulanmalıdır. İlaçlama için uygun alet ve ekipman seçilmelidir İlaçlar uygulamaya hazırlanırken ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aletine yarıya kadar doldurulur. Daha sonra karıştırarak ilaçlama aleti doldurulur. İlaçlama anında hiçbir şey yenilip içilmemelidir.
* İlaçlama anında dikkat edilecek hususlar: İlaç hazırlama ve uygulama anında ilacın vücuda değmemesine dikkat edilmelidir. İlaçlama süresince hiçbir şey yenilip içilmemelidir. İlaç vücuda değmiş ise bulaşan kısımlar derhal bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. İlaçlama anında delinen veya patlayan alet hortumları çıplak elle tamir edilmemeli, tıkanan memeler ağızla üflenmemelidir.
* Zirai mücadele ilacı uygulamalarında uyulması gereken diğer hususlar: Zirai mücadele ilaçları orijinal ambalajlarında kilitli ortamlarda saklanmalıdır. Gıda maddelerinin depo edildiği ortamlarda saklanmamalıdır. İlaçlama yapılan sahaya bir süre insan veya hayvan girmemelidir. İlaç teması olursa bol sabunla su ile yıkanmalıdır. İlaç buharları solumaktan kaçınılmalıdır. İlaçlamada kullanılan aletin memeleri tıkanırsa ağız ile üflenmemelidir. İlaçlama yapmak için hazırlanan ilaçlı su karışımı, hemen kullanılmalıdır. İlaçlama işlemi bittikten sonra aletin temizliği yapılmalıdır. İlaçların boşalan ambalajları başka bir amaç için kullanılmamalıdır. İlaçların boşalan ambalajları dere ve göllere atılmamalı, Derince bir çukura gömülmelidir. Çocukların ve hamile kadınların zirai mücadele ilaçları ile temas ettirilmemelidirler.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here