Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Tarımsal Danışmanlık Eğitimi

20
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Kırklareli İl Temsilciliği tarafından 15 Şubat-05 Mart 2010 tarihleri arasında “Serbest Tarım Danışmanlığı Sertifika Eğitimi” düzenleneceği açıklandı.

 


HABER MERKEZİ
 Yapılan açıklamada, düzenlenecek eğitimle ilgili olarak 27 Ocak 2010 tarihinden beri Ziraat Mühendisleri Odası web sayfasında gerekli açıklama ve duyurunun yayınlandığı, ayrıca ilde kamu dışında çalışan tüm üyelere geçerli yollarla duyurulduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi:
“TKB tarafından 08.09.2006 tarih ve 26283 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan "Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" gereğince, tarımsal danışmanlık yapacakların bakanlık onaylı “Tarım Danışmanı Sertifikası” almaları gerekmektedir. Adı geçen yönetmeliğe göre Tarımsal Danışmanlık yapan ve yapmayı düşünen Ziraat Mühendisleri’nin TKB tarafından yetkilendirilmiş Meslek Odası veya Üniversitelerce düzenlenen “Tarımsal Danışmanlık Eğitimi”ne katılmaları zorunludur. Meslektaşlarımızın “Tarım Danışmanı Sertifikası” almalarını sağlamak üzere bu konuda yetkilendirilmiş TMMOB Ziraat  Mühendisleri Odası Kırklareli İl Temsilciliği tarafından “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Eğitimi” yapılacaktır.
Öncelikli olarak Meslek Odası’na kayıtlı ve serbest veya özel sektörde, kooperatiflerde, üretici birliklerinde çalışan Ziraat Mühendisleri’nin katılacağı eğitim için başvurularda sona geliniyor. Derslik olarak Kırklareli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Eğitim Salonları kullanılacak ve 15 iş günü 120 ders saati sürecek olan eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olanlara sertifika verilecek.  3 hafta süresince devam edecek eğitimde her hafta bir Öğretim Üyesi olmak üzere, üç ayrı Öğretim Üyesi ders verecek.
Belirtilen tarihlerde kendi konularında ders vermek üzere anlaşma yapılan ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yetkilendirilmiş Öğretim Üyeleri şunlardır. İlk hafta Prof. Dr. Yaşar Aktaş, ikinci hafta Yrd. Doç. Dr. Hacer Çelik Ateş, son hafta ise Doç Dr. Kenan Peker düzenlenen eğitimde ilgili konularda ders vermek üzere Kırklareli’nde olacaklar. Eğitim konuları ağırlıklı olarak iki bölümden oluşmaktadır ve 1. bölümde “Kişisel Gelişim”, ikinci bölümde “Yayım ve Danışmanlık Metodolojisi” konuları üzerinde eğitim verilecek.”
ZMO İl Temsilcisi Dr. Erol ÖZKAN tarafından yapılan açıklamada, yönetmelik gereği eğitimin 25 kişi ile sınırlı olduğu, bu sayının üzerine çıkılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Ancak artan talebin çok fazla olması durumunda, yakın zamanda ikinci bir dönem eğitimin daha açılmasının gerçekleştirilebileceği, artan talebin düşük kalması durumunda ise bu talebi kısa vadede karşılamalarının söz konusu olamayacağı ifade edildi.
* Kayıt Kabulde İstenecek Belgeler:
1- Eğitime katılmak için matbu başvuru formu (5/a-5/b)
2- Nüfus cüzdanının onaylı fotokopisi
3- Öğrenim belgesinin onaylı fotokopisi
4- Dört adet vesikalık fotoğraf
5- Eğitim ücretinin ve varsa aidat borcunun yatırıldığını gösteren belge (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here