Zamanında tahsil edilmeyen Su Faturaları Meclisi gerdi

10
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Haziran Ayı Toplantıları’nın 1. Birleşimi 02 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 10.30’da Kırklareli Valiliği Atatürk toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Haziran Ayı Toplantıları’nın 1. Birleşimi’ne MHP Vize Meclis Üyesi Sadık Aykanat’ın kapanarak köy statüsüne dönüştürülen Sergen Belediyesi ile ilgili olarak gündem dışı olarak yaptığı konuşmalar damga vurdu. Aykanat Sergen’in Köy olmadan evvel Belediye iken AK Partili Belediye Başkanları tarafından yönetilirken tahsil edilmeyen Su Faturaları’nın, köy statüsüne dönüştürüldükten sonra Kırklareli İl Özel İdaresi’ne devredilmesi ile birlikte tahsili yönüne gidildiğini belirterek; “Yağmur duası için gittiğimiz Sergen’de vatandaşlar Su Faturaları’ndan şikayet ettiler. Bir vatandaşımızın bana verdiği yazısında 1100 TL.’lik Su Borcu’na karşılık, 800 TL’lik Gecikme Faizi ile karşı karşıya kaldığı ve 7 gün içerisinde ödenmemesi halinde de mallarına haciz geleceği yazıyor. Buradaki AK Partili arkadaşlarımı tenzih ediyorum. Ama Sergen 10 yıldır AK partili Belediye Başkanları tarafından yönetildi. Bu süre zarfında neden bu paralar tahsil edilmedi. Şimdi iş gelip Kırklareli İl Özel İdaresi’nin üzerine kaldı. Zamanında tahsil edilseydi bu kadar oranda gecikme farkına da gerek kalmazdı. Benim sözlü talebim eğer kanunlarda yeri varsa bu gecikme faizlerinin tamamının silinmesi yönündedir. Bunun için İl Genel Meclisimizin gerekeni yapacağına inanıyorum” dedi.
Bunun üzerine Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan’da, gerekli araştırmaların yapılarak kanunlarda yeri var ise gerekenin yapılması için girişimlerde bulunulacağını söyledi.
Sadik Aykanat’ın yaptığı konuşmaya katılmadığını belirten AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Meclis Üyesi Nihat Sağlam’da, Belediyelerin bu konuda belki eksiği olmuş olabileceğini ancak su faturasını ödemeyen vatandaşların daha büyük suçu olduğunu belirterek; “Eğer konuya bu açıdan bakılacaksa, bende CHP’li Başkanlar tarafından yönetilen Kırklareli’de ikamet ediyorum. Ancak istediğim hizmetleri alamıyorum mu? Demem gerekiyor. Biraz vatandaşlarda kendi borçlarına sahip çıksın” dedi.
Gündem dışı yapılan bu konuşmaların ardından, Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Haziran Ayı 1. Birleşimi gündemde yer alan konuların görüşülmesi ile devam etti.
Pınarhisar İlçesi İslambeyli Köyü Köy Yerleşik Alanı’nın yeniden tespit edilmesi teklifi okundu. Okunan teklifin araştırılması için İmar Komisyonu’na havalesine oybirliği ile karar verildi. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen şekilde yeniden düzenlenen “Köy İçme Suyu Tesisleri İşletme, Bakım ve Onarım Yönetmeliği” Taslağı’nın Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesine oybirliği ile karar verildi. İl Özel İdaresi emrinde sürekli işçi kadrosunda düz işçi pozisyonunda görev yapan Şenol Emer7in emekliye ayrılmasından dolayı boşalan kadrosu oybirliği ile iptal edildi. Pınarhisar İlçesi’ne bağlı Kurudere köyü Yalancıoğlu Kışlası Mevkii’nde “Küçükbaş Hayvancılık Tesisi” ile Kırklareli merkez ilçeye bağlı Koyunbaba Köyü’nde “tarımsal Amaçlı Hayvancılık Tesisi” amacıyla 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı yapılması konusunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporlar okundu. Okunan raporlarda belirtilen kriterlere uyulması halinde gerekli iznin verilmesi yönünde görüş belirtildi. Hazırlanan raporlar oybirliği ile kabul edildi. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here