Zafer Bayramı’nın 92. Yıldönümü’nü coşkuyla kutlayacağız

27
* T.C. Kırklareli Valiliği tarafından organize edilen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. Yıldönümü, Türkiye genelinde olduğu gibi Kırklareli’de de çeşitli etkinlikler ile kutlanacak. Kutlamalar bugün saat 09.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayacak. Vali Mustafa Yaman tarafından saat 19.45’teverilecek olan Zafer Bayramı Resepsiyonu ile sona erecek. 
HABER MERKEZİ
Her yıl tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli merkez ilçede de büyük bir gurur ve coşku içerisinde kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni bugün saat 09.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu tarafından çelenk konulması ile başlayacak.
Çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımızın eşliğinde Şanlı Türk Bayrağımız göndere çekilecek. Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından saat 09.30da Valilik Makamında Kırklareli Valisi Mustafa Yaman beraberinde Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile birlikte tebrikleri kabul edecek. 
* Kutlamalar saat 10.00’da Vilayet Meydanı’nda devam edecek
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman ve beraberindekilerin Valilik Makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından saat 10.00’da Vilayet Meydanında yapılacak olan törenlere geçilecek. Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu törene katılanların ve vatandaşların bayramını kutlayacak. Kutlamanın ardından İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte Şanlı Türk Bayrağı göndere çekilecek. Piyade Kur. Yzb. Ahmet Ertekin tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmasının yapılmasının ardından Kırklareli Anadolu Lisesi’nden görevlendirilecek iki öğrenci tarafından şiirler okunacak. Vilayet Meydanı’ndaki kutlama programı Askeri Birlikler, Gaziler ve Şehit Ailelerinin tören geçişi ile sona erecek.
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Kırklareli Valisi Mustafa Yaman tarafından Polis Evi Sosyal Tesisleri’nde 19.45-21.45 saatleri arasında Zafer Bayramı Resepsiyonu verilecek. 
* 30 Ağustos Zafer Bayramının önemi
1. Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması ile yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyordu. Yüzyıllardır üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor, bizim de bunu kabul etmemiz isteniyordu.
Türk Milletinin bu durumu kabul etmesi elbette mümkün değildi. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla, lideriyle kucaklaşan Anadolu, Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. Daha sonra 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920’de TBMM’yi kurdu. Böylece hem memleketin yönetimi halkın iradesine verilmiş oluyordu. Hem de Kurtuluş Savaşı’nın merkezi Ankara oluyordu.
TBMM yaptığı görüşmelerde yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. Misak-ı Millî sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşünden hareketle, düşmanla mücadele kararı alındı. Oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. İlk başarı, Doğu’da Ermeni çetelerine karşı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılara büyük bir darbe indirilmiş oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldırıya geçti. Saldırı üzerine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ordularına: Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz emrini verdi.
Türk askeri, büyük bir azim ve fedakarlıkla bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk Milleti 1699 Karlofça Antlaşması’ndan beri ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk Milleti’nin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal’e "Gazi" unvanı ve "Mareşal" rütbesi verildi. Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı’ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.
1922 yılı Ağustosuna kadar, hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı" İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hale getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te vardı.
Bu savaş, Atatürk’ün Başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı. Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman, İzmir’e kadar takip edildi. 09 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla yurdumuz düşmandan temizlenmiş oldu. Hain düşmanın, haksızca ve alçakça işgaline "Dur" diyen ve kanımızın son damlasını akıtmadan yurdumuzu bırakmayacağımızı dünyaya ispatlayan bu büyük zaferi her yıl, 30 Ağustos günü, bayram yaparak kutluyoruz. (Savaş Eskici- Derya Atkoşan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here