“Yüzde 1 rutubete 10 lira fiyat kırılıyor”

14
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Hasan Çetin, Danelik Mısır Fiyatlandırması’nda yüzde 13 rutubet oranının üzerinde çıkan her yüzde 1 rutubet oranına 10 lira fiyat kırımı olduğunu söyledi. Rutubet oranına göre danelik mısırın fiyatlandırmasının yapıldığını ifade eden Çetin, yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.
HABER MERKEZİ
Ölçüm yapılan ekipmanın ayarının bulunduğu yere göre ve hava sıcaklığına göre ayarlarının değiştiğini bunun takibinin son derece zor olduğunu belirten Çetin;
“Danelik Mısır’ın Alım Fiyatı, mısırın rutubet oranına göre belirleniyor. Bu yıl ki fiyatlara göre 1 ton yüzde 13 rutubetli danelik mısır 600 liradan alınıyor. Ancak ölçümlerde mısırın rutubet oranı yüzde 13’ün üzerine çıkıyorsa her yüzde 1’lik rutubet için 10 lira fiyat kırılıyor. Fiyat düşüşü çok yüksek tutuluyor ve bu da çiftçiyi oldukça zarara uğratıyor. Bölgemizde de rutubet oranları çok yüksek. Dolayısıyla danelik mısırda rutubet oranına göre fiyat kırımı çiftçilerimizi büyük zarara uğratıyor, çiftçilerimiz zor durumda kalıyor” dedi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here