”Yüksek et fiyatları mutlaka düşürülmelidir”

9
Sadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, yüksek et fiyatlarının mutlaka düşürülmesi gerektiğini bildirdi.

 

Demirkıran, parti binasında il yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda esnaftan sonra çiftçilerle de yüz yüze görüşerek anket düzenlediklerini belirtti.
Çiftçilerin, ”ürettiğiniz mahsulü değerinde satabiliyor musunuz?” sorusuna yüzde 92’sinin ‘hayır satamıyorum” cevabını verdiğini ifade eden Demirkıran, şöyle devam etti:
”Tarımda kriz var mı? sorusuna ankete katılanların yüzde 95’i ‘evet büyük kriz içindeyiz’ diye yanıtladı. 10 yıl önce kaç hayvanınız vardı sorusuna ise çiftçiler, üçte bir hayvan sayısının düştüğünü belirtti.
Bilindiği gibi, milli görüş iktidar olduğu 1997 yılında hayvan ithalatı durdurulmuş ve hayvancılığımız nefes almıştı. Ancak, bugünlerde hayvan ithali lobisi tek bir ağızdan, ithalat şarkıları söylüyor. Daha iki ay önce Tarım bakanı konu ile ilgili açıklama yapmış, ithalatın kesinlikle söz konusu olmadığını söylemişti. Şimdi ne değişti de ithalat yapılıyor.”
Bu işten sadece Avrupa ve Amerika çiftçisi ile bir kaç ithalatçının mutlu olacağını vurgulayan Demirkıran, şunları kaydetti:
”Ülke hayvancılığı büyük darbe alacaktır. Bu kısır döngünün faturası yine tüketicimize çıkacaktır. Evet, yüksek et fiyatları mutlaka düşürülmelidir. Ancak, üreticinin bitirilmesi şeklinde bir ithalat değil, yerli üretimin her aşamada ve alanda desteklendiği bir makro plan yapmak şarttır. Biz niye pahalı üretim yapıyoruz, diye düşünme ve gereği yapma zamanı hala gelmedi mi: Et’i, üretende zarar ettiğini söylüyor, kasapta zarar ediyorum diyor. Tüketici de pahalılıktan dolayı et yiyemiyoruz diyor. Kimsenin halinden memnun olmamasının sebebi nedir?”aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.