Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi ilk yabancı konuklarını ağırladı

23
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Dereköy Köyü sınırları içerisinde bulunan T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancaların Ortak Korunması Projesi” kapsamında Bulgaristan’dan gelen öğrencileri 3 gün boyunca misafir etti.
HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Dereköy Köyü sınırları içerisinde bulunan T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancaların Ortak Korunması Projesi” kapsamında Bulgaristan’dan gelen öğrencileri 3 gün boyunca misafir etti.
Lider Ortaklığı’nı Doğal Yaşamı Koruma Vakfı’nın (DAYKO) yaptığı, diğer ortakların Bulgaristan’ın Pomarie Şehri’nden Yeşil Balkanlar Derneği ile Avrupa Biz Derneği’nin oluşturduğu proje kapsamında Bulgaristan’dan 21, Kırklareli’den 10 öğrencinin yer aldığı grup 16 Ekim 2014 Perşembe günü Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi’ne geldi.
Burada düzenlenen açılış törenine; Orman ve Su İşleri Kırklareli Şube Müdürü Filiz İhtiyar, DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan, Yeşil Balkanlar Derneği Sorumlusu Stanimira Deleva, Avrupa ve Biz Derneği Sorumlusu Mariya Velikova, Bulgaristan’ın İvan Vazov Ortaöğretim Okulu öğretmenleri Luba Stravolemove, Slaveyko Balıkçieva ile 21 öğrenci, Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Atatürk Anadolu Lisesi, Anadolu Lisesi, TOBB Lisesi ile Cumhuriyet Ortaokulu’ndan 10 öğrenci katıldı.
* Türkkan; “Istrancaları tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz”
Sürdürülebilir Kalkınma İçin Istrancaların Ortak Korunması Projesi” ile ilgili bilgiler veren DAYKO Vakfı Başkanı Nusret Türkkan şunları kaydetti:
“Dereköy’de bir proje faaliyeti nedeniyle bulunuyoruz. Bu proje Istrancaların korunabilir ve sürdürülebilir gelişimi üzerindedir. Şuanda 6-7 aylık bir çalışmanın sonunda ilerliyor. Bu projenin amacı Istranca’nın zengin doğal biyolojik zenginliklerini çocuklara gençlere ne kadar tanıdıklarını araştırmak ve onların bilgileriyle beraber ne eksikler olabileceğini tasarlanmış bir projedir bu. Özellikler Istrancalar Bölgesi her ne kadar sınırlar ayırmışsa da ortak bir nefes Alma yaşam alanı üzerinde oluşmuş gençlerin sınır ötesi işbirliği çerçevesinde birlikte Istrancalar üzerinde ortak fikir ve iletişim olanakları geliştirmek amacıyla yürütülmüştür. Projemiz Bulgaristan tarafındaki Yeşil Balkan ve Avrupa ve Biz Dernekleri ile ortak çalışma yaptığımız bir proje. Bu projede her iki tarafta geniş araştırmalar yapıldı. Gençler üzerine çocuklar üzerine araştırma yaptığımız bu araştırmada Istranca’nın zenginlikleri araştırılarak katılımcılar üzerinde anketlerle yürütülmüştür. Şimdi her iki tarafın gençlerini bir araya getirip ortak anketlerden çıkan sonuçları tartışarak ortak çözüm noktaları ileriye doğru daha gelişmiş yaşam alanları üzerinde fikir birliği oluşturmak amacıyla yürütülen bir projedir. Bu projede bize en büyük desteği Kırklareli orman su işleri müdürlüğü tarafından alt yapı olarak desteğe verilmelidir. Bizde proje; Dupnisa Mağarası, İğneada Longoz Ormanları ve diğer Anıt Ağaçları bu bölgede Bulgar Gençlerimize ve Türk gençlerimize tanıtmak amacıyla yürütülüyor. Biz de aynı projenin bir ayağını daha sonra Bulgaristan’a götüreceğimiz Türk öğrencilere karşılaştırıp burada yapılan faaliyetlerin bir öbür tarafını yapmak amacıyla yürütülmüştür.”
* Velikova; “Istranca Dağları’nın çekici yönlerini tanıyacağız”
Avrupa ve Biz Derneği Sorumlusu Mariya Velikova’da; “Biz burada yeşil saha çalışmalarına katılmaktan çok zevk aldık. Pamorie Şehri’nde geliyoruz. Okulun 20 öğrencisiyle beraber bu projeye iştirak etmekteyiz. Önümüzdeki birkaç gün esnasında Türkiye tarafından arkadaşlarıyla tanışmaları söz konusu ve proje içeriğine uygun olarak diğer faaliyet alanlarının üzerinde çalışmak üzere amacımız proje çapında uzun vadeli kalıcı ortak iş birliği yapmak. Aynı zamanda Istranca Dağları’nın çekici yönlerini tanımak. Proje çalışmalarımız şuanda ilk safhasında bulunmaktadır ve birçok çalışmalarımız olacak. Önümüzdeki haftalarda Burgaz ilinde görüşmelerimiz yapılacak. Bu organizasyona Türk tarafından çevre ve çevre ile ilgili kurumlar katılacak. Bu görüşmelerde her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde yorumlar ve çalışmalara yapılacaktır” dedi.
Projenin diğer ayağı Yeşil Balkanlar Temsilcisi Stanimira Deleva’da; “Bugünkü organizasyona Türk ve Bulgar çocuklarının bir araya gelmesinden çok memnunum. Yapmış olduğunuz bu davete cevaben bende Türk tarafını davet ediyorum ve hep beraber bizim topraklarda çalışma yürüteceğiz” dedi.
Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitime alınan öğrenciler tesislerin Eğitim Salonu’na alındı. Burada Orman ve Su İşleri Kırklareli Şube Müdürü Filiz İhtiyar gelen misafirlere hoş geldiniz konuşması yaptı. Ardından Şube Mühendisi Zafer Kamay tarafından Yıldız Dağları Doğa Eğitim Merkezi hakkında bilgiler verilerek uyulması gereken kurallar hakkında açıklamalarda bulunuldu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here