“YGS bahanesiyle öğrenci sokağa çekiliyor”

16
Kırklareli Eğitim-Bir-Sen İl Sekreteri Bülent Kılıç, YGS’deki şifre iddiaları üzerine yapılan eylemlerle ilgili olarak; “Bir kaos oluşturma, öğrencileri sokağa çekme, “İşte Türkiye’de sınav yapılamaz” anlayışını getirme ve buradan bir siyaset derleme gibi tehlikeli bir oyun seziyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ 
 
Yeni anayasa hazırlığının bütün siyasi partiler tarafından sahiplenilmesini beklediklerini söyleyen Kılıç yaklaşan Genel Seçimler öncesinde, memurlara grev ve siyaset yapabilme hakkı verilmesi için siyasi parti liderlerine çağrıda bulunarak; “12 Eylül Referandumu ile Toplu Sözleşme hakkımızı aldık. Ancak, grevsiz Toplu Sözleşme hakkı, eksik. Onlarca yıldır işçi kardeşlerimizin kullandığı siyaset hakkının da bu ülkenin okumuş kesimi memura henüz verilmemiş olması da yine bir eksikliğimiz. Siyasi partilerimiz grev ve siyaset hakkı konusunda çok açık vaatlerde bulunmuyor. Dünyanın en az yüzde 55’inde var olan memurun siyaset ve grev hakkı tanınması sözünün verilmesini alenen bekliyoruz” dedi. 
12 Eylül Referandumu’nda ‘Evet’ diyenlerin de, ‘Hayır’ diyenlerin de artık yeni anayasaya ‘Evet’ demek zorunda olduğunu belirten kılıç, yeni anayasanın milletin asli ihtiyaçlarından biri olduğunu ifade etti. 
KPSS ve YGS’de yaşanan tartışmalara değinen Kılıç, şöyle konuştu: “KPSS ile ÖSYM’de yaşanan kriz bir yönetici değişikliğiyle aşılmaya çalışıldı. KPSS’nin iptalini gerektirecek somut bulgular olmasına rağmen, hırsızlığın e-mail atılan kişiye kadar tespiti yapılmış olmasına rağmen yargıdaki yavaş işleyiş hala kamuoyunda hırsızların cezasının verilmemiş olması bir beklenti oluşturdu ve bir siteme de dönüştü. Arkasından da yeni bir sınav yapıldı. Bu sınavda da KPSS alışkanlığıyla paralel yeni bir iddia ortaya atıldı. Konuşulanlarla, iddiaların tamamına bakıldığında KPSS’de olduğu gibi somut hiçbir bulgu yok. Sanki sınav objektif yapılmış, sınavdan sonra basına dağıtılmak için oluşturulan kitapçıklar ve onların hazırlanışıyla ilgili cümleler biraz daha ağırlık kazandı. Bunun üzerinden bir kaos oluşturma, öğrencileri sokağa çekme, ‘işte Türkiye’de sınav yapılamaz’ anlayışını getirme ve buradan bir siyaset derleme gibi tehlikeli bir oyun seziyoruz.” 
* “Yargı sonucunu beklemekte fayda var”
Sınavla ilgili konuların yargıya intikal ettiğini kaydeden Kılıç KPSS’de olduğu gibi, elinde belge olan, kamuoyuyla paylaşan bir kişinin dahi olmadığını vurguladı. Belgesi olanları, kamuoyuyla paylaşarak yargıya teslim etmeye davet eden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Yargı ‘bu sınavın da güvenliği tehlikeye atılmıştır’ diye karar verirse, elbette ki bütün çocuklarımızın emeği dikkate alınarak, haksızlığa uğramadan başarısına gölge düşürülmemesini önemseriz. Aksi takdirde, iki ay sonraki seçimlerde birilerine avantaj veya birilerine dezavantaj sağlamak için çocukların alet edilmesini tehlikeli görüyorum. Yargıya intikal edilmiş bir konu var. Şu ana kadar konuşulanlar arasında şaibeye ve olumsuzluğa karşı bir tek bilgi ve belgesi olan kişi gözükmüyor. Sonucunu beklemekte fayda var.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here