Yenileme projesinde görme engelli vatandaşar unutulmamış

4
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından ‘Kentsel Dönüşüm Projeleri’ kapsamında Karaumurbey Caddesi’nde yapılan ‘Karaumurbey Yenileme Projesi’nin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.
HABER MERKEZİ
Projenin Peyzaj Mimarı Alp Özel, cadde üzerinde yapılan kaldırımlarda görme özürlü vatandaşlar için takip ve tehlike tuğlalarının dizildiğini belirtti.
Kaldırım orta kısmına dizilen takip ve tehlike tuğlalarının altı nokta körler vakfının standartlarına göre yapıldığını bildiren Özel, görme özürlü vatandaşlara kolaylık sağlanması ve görmeyen gözlerine yol gösterici olması mahiyetinde yapıldığını belirtti.
Özel; “Altı Nokta Körler vakfının standartlarına göre Türkiye’nin büyük illerinde yapılan bu uygulamaya, Trakya Bölgesi’nde Çorlu Belediyesi’nin ardından Kırklareli Belediyesi de geçti.
Kaldırımlarda art arda dizili olan takip tuğlaları ile kimsenin yardımı olmadan güvenli bir şekilde yürürken, kaldırımın bittiği noktada tehlike tuğlasına denk geldiklerinde ise caddeye ineceklerini anlayarak dikkatli bir şekilde hareket ediyorlar.
Diğer kaldırım başında ise tekrardan bir tehlike tuğlası ile karşılaşan görme engelli vatandaşlar gözleri görmese bile güvenli bir şekilde caddede yürüyebiliyorlar” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here